Zastavte vlastní množení plísní v koupelně

Plíseň v koupelně

Jako majitel nemovitosti nebo nájemce musíte nejvíce bojovat právě s plísní. Nejenže je to odstrašující pohled, ale může vás i vaši rodinu nakazit stejně jako oslabit vaše zdi a stropy. Obzvláště bezmocná je vůči plísni vaše koupelna, kde se tomuto odpornému organismu daří v šeru a vlhku.

Necháváte volně ležet věci na podlaze

V některých případech spěcháte a nedbáte na to, že jste si po ranní sprše nepověsili ručník, nebo jste nechali vlhké sportovní oblečení na podlaze. Čas od času se to stane i těm nejlepším z nás, ale nedělá vám to žádnou laskavost, pokud jde o udržení plísně na uzdě. Proto nenechávejte ručníky, utěrky ani vlhké hadry na podlaze. Pověste je, aby uschly. To jim umožní přiměřeně dýchat, aby se nemohla uchytit plíseň.

Tím, že necháte vlhké věci na podlaze na delší dobu, v podstatě necháváte plísně, aby se rozrostly – a to samé platí i pro vaše ostatní předměty. Držáky do sprchy nejsou jen výjimečné pro úsporu místa, držení lahví mimo podlahu sprchy, je dalším klíčem k zamezení plísně. Dávání sprchových předmětů na podlahu zabrání jejich vysychání. Brzy si všimnete, že se plíseň shromažďuje na dně, těsnění a horní části vašich oblíbených produktů.

Čištění koupelny

Vaše koupelna je jedním z hlavních míst plných zárodků ve vaší domácnosti, takže její rutinní nečištění může vést k rychlému růstu plísní – a ty se vyvíjí rychle. V případě, že se jedná o správné prostředí, může se po kontaktu s vlhkostí začít vyvíjet už za 24 hodin.

Jak často byste ji tedy měli čistit? Minimálně jednou týdně. Plíseň má ráda špinavá a tmavá místa, takže pokud necháte svou koupelnu příliš zaneřáděnou, dáváte jí ideální prostor k rozvoji. Nepochybujte o tom, že koupelnu musíte vyčistit alespoň jednou týdně, abyste předešli tomu, že se na ni dostane plíseň.

Vytírání koupelny

V současné době všichni víme, že plíseň zbožňuje vlhká místa, takže je nejlepší se nejen osprchovat a odejít. Odejít od zapařené koupelny, zejména v oblasti sprchy a sprchového koutu, je jednoduchý způsob, jak nechat plíseň rozvíjet se a vzkvétat.

Po osprchování vše otřete, abyste předešli usazování vody a vytváření ideálního prostředí pro rozvoj plísně. K otření stěn využijete stěrku nebo ručník. Není na škodu otřít také zrcadla a desky.

Ventilátor

Větrání toalety je základem pro zastavení tvorby plísní. Samozřejmě, že budete moci otevřít okno, ale mít dobře fungující ventilátor je nutností. Měli byste mít v koupelně větrný proud, který dokáže odsát vodu a udržovat cirkulaci po celou dobu, aby nic nemohlo dlouho odpočívat. Ventilátor byste měli spouštět v každém okamžiku, kdy budete moci. Je důležité, abyste ventilátor jednou za čas zkontrolovali. Sledujte, že funguje a udržujte ho v čistotě.

Odstraňte netěsnosti

Potrubí
Foto: Pixabay

Přehlížení i těch nejmenších skvrn urychlí vývoj plísně. Prasklé potrubí, vodovodní instalace a další zdroje vody mohou způsobit, že na vaší toaletě bude stát voda, která vytváří ideální prostředí pro rozvoj plísně. Často kontrolujte svou koupelnu, zda se na ní nevyskytují známky poškození vodou, a případné problémy co nejdříve odstraňte.

Prostředky odolné vůči plísni

Abyste předešli vzniku plísní, budete moci používat předměty odolné proti plísním, které jsou určeny k boji proti tomuto obtížnému organismu. Při přestavbě nebo rekonstrukci toalety dávejte přednost barvám, obkladům a spárovacím hmotám odolným proti plísním, abyste zajistili ochranu proti vzniku plísní.

Zdroje info: bestlifeonline.com, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay