Pěstování okurek v plastové přepravce: Malý návod pro skvělou úrodu

Okurky

Milujete chuť čerstvých okurek? Často si je stačí dát jen tak bez koření, případně s trochou soli a pepře. V zeleninových salátech působí jako nedílná elegantní součást, která dodává jídlu jak chuť, tak i barvu. Sytá zelená v kombinaci třeba se ředkvičkami a červenými rajčaty vypadá náramně. Pěstování okurek není v našich podmínkách nijak složité. Pěstovat je mimo jiné lze třeba v plastové přepravce. Nejde o nic složitého ani převratného. My se na pěstování okurek tímto způsobem zaměříme v následujících řádcích.

Jen několik málo pomůcek a můžeme začít

K pěstování okurek v plastové přepravce budeme potřebovat minimální vybavení. Konkrétně se bude jednat o:

  • plastové přepravky,
  • substrát,
  • větší kousek gázy,
  • tavicí pistoli,
  • plastové lahve.

Jednoduchý postup

Bedničky je zapotřebí nejprve pokrýt gázou a následně je naplnit substrátem. Povrch se jemně zarovná lopatkou. Poté už přichází na řadu plastové lahve. Ty je třeba seříznout tak, aby šlo pryč hrdlo i s jednou třetinou lahve. Na dně a po obvodu lahví vypálíme pomocí tavné pistole díry. Samotné lahve dáme do středu bedniček. Jednoduše vyhloubíme jamku a lahev do ní dáme hrdlem nahoru. Právě odřezané hrdlo slouží jako zakrytí.

Okurky

Foto: Pixabay

Sazenice přijdou vedle lahví

Přesně tak. Sazenice se vysadí vedle samotných lahví. Ideálně po obou stranách lahve. Je třeba sazenice vydatně zalít a nezapomínat na další pravidelnou zálivku.

Hnojení jako nezbytnost

Ne, nemusíte mít strach, nebudete potřebovat žádná syntetická hnojiva. Stačí obyčejné slupky od banánů, které se nakrájí na malé kousky a vloží do jednotlivých lahví, které byly předtím zakopány. Banány obsahují draslík a podpoří růst okurek. Jinak nezapomeňte ani na oporu, okurky se po něčem musí plazit. 35. den byste měli mít spousty výhonů a květů. Všimnete si jistě i malých plodů.

Slupka od banánu

Foto: Pixabay

Spodní listy ustřihněte

Učinit byste tak měli proto, že postupně začínají hnít a odebírají okurkám živiny, které potřebují především pro tvorbu plodů. Jinak postupně dodávejte okurkám banánové hnojivo. Nějaký 54. den byste už měli mít solidní velkém plody. 62. druhý den se odstraní i listy a zůstanou jen plody. Můžete pak už pouze sklízet.

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk

Náhledové foto: Unsplash

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.