Čistá kuchyň za pár minut aneb Je to snadné, efektivní a bez chemie

kuchyně

Jak na viditelně čistší kuchyň, a to bez zvláštní námahy a chemie? Poradíme, jak na to. Když to zařadíte v rámci pravidelnosti, bude vaše kuchyň stále čistá a hloubkové uklízení jednou týdně nebude tolik náročné.

Kuchyň je místností, kde je třeba udržovat čistotu i v rámci hygieny. Zároveň to nemusí být vždy jednoduché, když se díky vaření, pečení a veškerému kuchařskému kutilství vše snadno zašpiní. Uvidíte však, jak díky rychlým a snadným úkonům bude vaše kuchyň čistá. Díky tomu se vám bude lépe vařit i stolovat.

Úklid a čistota bez chemie

Pokud vám záleží na zdraví i životním prostředí, tak místo chemie použijte osvědčené přírodní ingredience, jako je ocet, který si poradí s většinou nečistot. Do octové vody můžete přidat oblíbený esenciální olej, který kuchyň krásně provoní. Například levandulový esenciální olej dodá nejen příjemnou vůni, ale také je účinný v boji s bakteriemi a plísněmi. A teď už samotný postup pro vaši kuchyň lesknoucí se čistotou.

Odstranění nečistot okolo dřezu

Dřez myjeme automaticky a pravidelně. Ale nezapomeňte i na okolí dřezu a baterii. V úzké spáře mezi dřezem a pracovní plochou, stejně tak kolem základny bakterie, se hromadí nejen prach, ale také nečistoty z nádobí, různé zbytky z jídla apod. Tato místa vyčistíte škrabkou na varnou desku. Pozor, abyste ale nepoškodili silikon či tmel, který se může v těchto místech nacházet. Dobrým a osvědčeným trikem je dřevěná špejle omotaná tenkou vlhčenou utěrkou, s tou snadno vydrhnete usazené nečistoty ve spárách.

Zbavení se stříkanců od jídla a zaschlých kapek

Když spěcháte, jste zaneprázdněni či vaříte později večer, tak snadno přehlédnete různé stříkance a fleky od masa, omáčky apod., které se usadí na sporáku, ale i kuchyňské lince apod. Zde pomůže octová voda. Zbaví špíny, nečistot i případně mastnějších fleků.

Úklid prostoru pod ledničkou

Další věcí, na kterou je třeba myslet, je prostor pod ledničkou. V rámci pravidelného úklidu setřete prach na lednici, ale prostor pod ní už bývá opomenut. Je dobré lednici odsunout a prostor pod ní pořádně vyčistit. Nezabere to mnoho času.

kuchyň

Foto: Pixabay

Nezapomínat na knoflíky, tlačítka a úchytky v kuchyni

Cílem je odstranění choroboplodných zárodků na rukojetích a úchytkách, jakožto je nechat zazářit, jako když byly nové. Zde je dobré začít utřením každého tlačítka, úchytky, rukojeti dezinfekčním ubrouskem a nechat vlhkost volně zaschnout. Pokud nemáte úchytky a rukojeti z mědi či hliníku, můžete je otřít a vyleštit hadříkem navlhčeným v destilovaném bílém octu. Tímto snadno odstraníte i otisky prstů, stopy vody, prachu a jídla.

Zdroj: homebydleni.cz, jakvkuchyni.cz

Náhledové foto: Pixabay