Nemáte sušičku? Jak v zimě správně sušit prádlo

sušení

Pokud máte během zimy možnost sušit vaše prádlo jen na sušáku, nezoufejte. Při dodržování určitých pravidel se s tím lze poprat poměrně úspěšně. Jak na sušení prádla v době, která na to není zdánlivě vůbec vhodná?

Přebytečná vlhkost z prádla může vyvolat i plísně v bytě

Pračku naplňte vždy jen takovým množstvím prádla, aby se vešlo na sušák. Máte-li možnost prádlo dát ven, udělejte to. Využít můžete prostor na balkoně nebo ve vaší ložnici. Pokud sušíte v interiéru, nezapomeňte často větrat, krátce, ale otevřít okno dokořán.

Sušák ukládejte do prostoru tak, aby kolem něj byl vždy dostatek volného místa. Prádlo můžete sušit také v komoře nebo v pokoji pro hosty. Zkrátka v místnosti, kterou přes den téměř nevyužijete, a která může sloužit jako vaše sušárna. Důležité je, aby byla místnost dostatečně odvětraná. V opačném případě se v rozích oken budou tvořit plísně. Kolem vašeho sušáku nechte pokud možno dostatek prostoru.

prádlo

Foto: Pixabay

Před tím, než se dáte do věšení prádla, zkontrolujte, na kolik otáček jste vaše prádlo vyždímali. Ždímání s maximálními otáčkami vaše prádlo zbaví přebytečné vlhkosti, jen dejte pozor na jemné tkaniny ať vaše prádlo nezničíte. Pokud je vaše prádlo dobře vyždímané, uschne vám o to rychleji. Pračku byste měli naplnit vždy přiměřeně. Příliš mnoho prádla se nejenom hůře vyždímá, ale není ho často ani kam dávat.

Před pověšením prádlo ručně protřepte a vžeňte do něj vzduch. Slepené rukávy od mikin, či košilí totiž zbytečně proces sušení protahují. Zmačkané prádlo pak navíc prodlužuje dobu žehlení.

U déle schnoucího prádla se zpravidla ztratí i jeho svěžest

K tomu, aby prádlo nebylo cítit zatuchlinou, je možné přidat k pracímu programu i trochu octa. Ocet zbaví vaše prádlo zbytečného zápachu. Pokud máte doma prádla více, pořiďte si pod sušáky odvlhčovač. Ten zbaví místnost přebytečného vlhka a sníží tím riziko množení roztočů, bakterií i virů

Mráz prádlu příliš nevadí, naopak

Pokud máte k dispozici balkon, předzahrádku apod., ale bojíte se, že na maze prádlo neuschne, je to zbytečné. Mráz prádlu nevadí, důležitější je vlhkost. Sušení na mraze je proto nejúčinnější zrána, k večeru přibývá totiž i vlhkosti, proto je zapotřebí prádlo do večera sesbírat.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-v-zime-susit-pradlo-bez-susicky-20231109.html

https://www.ceske-navody.net/project/jak-spravne-susit-pradlo-v-zime-vyhnete-se-zbytecnemu-vlhku-a-plisnim/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.