Chcete dávat vařečky do myčky? Stačí tento jednoduchý trik

dřevo

Dřevěné vařečky, špachtličky i naběračky patří mezi oblíbené pomocníky v našich kuchyních. Dřevo je ale materiál poměrně náchylný k poškození a opotřebení. Aby vám tak mohlo dobře posloužit, je potřeba vědět, jak se o něj máte dobře starat. Prodloužit jejich životnost je přitom docela snadné.

Jak dřevěné nádobí ochránit?

Pokud si dřevěné náčiní donesete z obchodu úplně nové, postačí ho opláchnout vlažnou vodou a po usušení natřít olejem. Dřevěné vařečky a další nádobí tím získají nejen výraznější barvu dřeva, ale navíc budou chráněny před mechanickým poničením a zabrání i vsakování různých tekutin, zeleninových šťáv, ovoce apod., které během vaření vařečky pohlcují.

K ochraně dřevěného nádobí vám bohatě postačí jen trochu obyčejného stolního oleje. Dřevěné vařečky, špachtle, i naběračky jednoduše ponořte do olejové lázně na dobu alespoň 20-30 minut. Olej se do dřeva pěkně nasákne a vytvoří na povrchu vašeho dřevěného nádobí ochranný film.

Naolejované nádobí, které má vytvořenou ochrannou bariéru proti vodě a dalším tekutinám, můžete potom bez problémů používat i v myčce na nádobí.

nádobí

Foto: Pixabay

Čeho se vyvarovat?

Žádná ochrana ale není stoprocentní a pozor si musíte dát na tekutiny, omáčky, nebo jiné pokrmy, které se mohou do vařečky snadno vsáknout. Někdy to bývá i příliš výrazné koření, který nelze tak snadno z vařečky odstranit. Je proto vždy dobré, označit si vařečky barevně nebo si je i popsat. Nemůže se vám tak stát, že vařečkou obarvenou kari kořením, budete míchat i krupicovou kaši apod.

Každé jídlo má své specifické vůně i chutě, byla by škoda je ničit jen proto, že si nedokážeme udělat pořádek ve svém náčiní na vaření.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/varecka-olej-20230128.html

https://milujemedrevo.cz/jak-na-to/5-tipu-jak-se-starat-o-drevene-nadobi/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.