Přehledný návod: Jakými způsoby správně množit pokojové rostliny

Pokojové rostliny mohou vnést do vašeho domova barevnost, vůni a pohodu. Jejich pěstování navíc není náročné, jen si musíte vybrat vhodné druhy a dodržet několik jednoduchých pravidel. Pokud se vám podaří rostlinu úspěšně vypěstovat, můžete ji rozmnožit, a mít tak více krásných kousků na jednom místě, nebo živý dárek pro známé.

Jednoduché řízkování

Existují různé způsoby, jak množit pokojové rostliny, přičemž jedním z nejoblíbenějších způsobů je řízkování. Řízkování se provádí za účelem odloučení části rostliny od mateřské rostliny pro její následné zakořenění. K tomuto účelu množení jsou vhodné nejrůznější druhy především pnoucích pokojových rostlin, jako jsou například Epipremnum, Marantea, ale třeba i oblíbená Monstera delisicosa nebo Monkey mask.

Řízek můžete vytvořit pomocí ostrého nože nebo nůžek a měl by být alespoň 5 cm dlouhý, přičemž je důležité, aby obsahoval růstový bod. Řízky pak můžete umístit do substrátu pro růst, nebo je můžete nechat zakořenit ve vodě. Jenom pravidelně hlídejte, aby byla voda pro zakořeňování čistá a nedocházelo k nežádoucímu hnití, množení bakterií a podobně.

Odsazení odnoží

Dalším způsobem množení pokojových rostlin je odloučení vedlejších odnoží. Tato metoda je vhodná pro některé druhy rostlin, jako je například pokojová aloe, ale i tchýnin jazyk nebo zelenec. Vedlejší výhon můžete oddělit od mateřské rostliny s pomocí ostrého nože nebo nůžek, ale někdy to jde i samo během přesazování, a poté ho můžete umístit do substrátu pro růst. Pokud má málo kořenů, přidejte zakořeňovací prášek, nebo nechte odnož dokořenit v nádobě s vodou.

Foto: Unsplash

Množení ze semínek spíše nevyužijete

Nejméně častou metodou pro množení pokojovek jsou jednoznačně semínka. Jen opravdu velmi málo druhů pokojových rostlin totiž spokojeně vykvete včetně tvorby semínek. Stává se to například u pouštní růže Adenium obesum, nebo si tento druh množení vyzkoušíte u kaktusů. Pro velké zelené pokojovky se však jedná spíše o výjimku.

Zdroj: https://www.ourhouseplants.com/guides/how-to-propagate-house-plants?__cf_chl_rt_tk=HWAPu2CuMQHy1Mgh5gSR0Ffr9xjICzfmEepVU_fVf14-1675067663-0-gaNycGzNCOU a https://www.patchplants.com/gb/en/read/plant-care/how-to-propagate-houseplants/ 

Náhledové foto: Unsplash