Bělení utěrek snadno a rychle: s pomocí oleje

utěrky

Kuchyňské utěrky, které doma běžně používáte, dostávají často hodně zabrat. Udržet je dlouho čisté a bez zašlých fleků se podaří jen málokomu. Při vaření přijdou do styku s mastnotou, čemuž se při přípravě pokrmů jen stěží ubráníte. Nemusí však proto ale hned končit v odpadkovém koši. Zkuste raději jednoduchý trik, který dokáže vrátit utěrky do původního stavu.

Jak vrátit utěrkám šmrnc a zbavit je nečistot?

Za dob vašich babiček se utěrky ještě vyvářely, jejich čistoskvoucí prádlo bylo pak výsledkem. Stejně tak ale i dnes můžete utěrkám od zašlých mastných skvrn pomoci snadnou vychytávkou i bez vyváření. Do hodně teplé vody postačí přidat prací prostředek, tak, jak jste byli doposud zvyklí. Nezapomeňte přidat jedlou sodu, ocet a stolní olej, na který se nečistoty chytají nejlépe. Do vodní lázně postačí přidat od každé ingredience dvě polévkové lžíce. Vše důkladně promíchejte a utěrky ve vodní lázni nechte louhovat alespoň přes noc.

Jedlá soda se postará o bělost vašich utěrek. Nezapomeňte ji proto do prací lázně přidat jako první. Poté přidejte olej, který na sebe naváže nečistoty. Ocet pak můžete přidat do lázně až nakonec, ten se postará především o hygienu vašich utěrek. Má totiž vynikající dezinfekční účinky. Důležité je, aby se všechny ingredience dobře spojily

utěrky

Foto: Pixabay

Nejlevnější praní?

Vodní lázeň pro utěrky připravíte během chvíle a dost možná vás vyjde i nejlevněji. Vše důkladně promíchejte a nechte louhovat po dobu několika hodin. Utěrky po vyjmutí z lázně pečlivě vyždímejte a vložte je do pračky na prací program alespoň na 90 stupňů Celsia.

S utěrkami rovnou na sluníčko

Pokud máte doma zahradu, pověste vaše prádlo právě tam. Utěrky nejlépe proschnou na přímém slunečním záření, které dopomůže k prádlu ještě bělejšímu.

A co dělat se zašlými utěrkami, když máte zrovna naspěch? Naložte utěrky do igelitového sáčku spolu s vodou a pár kapkami jaru na nádobí. Vložte je takto připravené do mikrovlnné trouby. Troubu zapněte na nejvyšší výkon na dobu jedné až dvou minut. Nakonec pak vyperte kuchyňské utěrky běžným způsobem.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-vybelit-uterky-20300907.html

https://svetkreativity.cz/beleni-uterek-snadno-a-rychle-pomuze-rostlinny-olej/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.