Zlepšete své zdraví s pomocí kaštanů

01_kastany

Kaštany jsou jedním ze symbolů podzimu. Jeho plody – krásně lesklé kaštany sbírají v tomto období hlavně děti, které z nich rády vyrábí různé postavičky nebo zvířátka. Tím ale možnosti využití kaštanů nekončí. I když se nehodí pro přímou potřebu – k tomu máme trochu jiné jedlé kaštany – použít je lze mnoha různými způsoby.

Jírovec maďal neboli kaštan koňský

Kaštan je okrasná dřevina, která se nejčastěji pěstuje v parcích nebo alejích, kde díky své bohaté koruně poskytuje příjemný stín a zároveň je pastvou i pro včely, které z květů sají sladký nektar. Je to mohutný dřevnatý strom odborně pojmenovaný jírovec maďal.

Jírovec má velký význam ve farmaceutickém průmyslu při výrobě protirevmatických přípravků. Své využití nachází také u zvířat. Myslivci krmí zvěř plody jírovce, které mají na zdraví a kondici zvířat dobrý vliv. Kromě vysoké zvěře chutnají kaštany také kozám a vepřům. Pozor je třeba dát na to, že i když nese tento strom název koňský, je pro koně jedovatý.

02_kastany

Foto: Pixabay

Jírovec a jeho vliv na naše zdraví

Přípravky z jírovce se používají při střevních potížích, na hemeroidy, nebo křečové žíly. Využívat lze květy, plody i kůru a přípravky z jírovce mohou sloužit k zevnímu i vnitřnímu použití.

Nálev z květů jírovce, který chutná nasládle, můžeme využít při léčbě křečových žil, na otoky a jako prevenci před vznikem trombózy. Zvyšuje totiž průtok krve a tím zlepšuje dostatečné prokrvení končetin. Působí dobře i na vzniklé otoky. V takovém případě jej přidáme do mastí nebo gelů aplikovaných přímo na dané místo.

Na revma je dobrá kaštanová koupel, která se připraví ze tří lžic nasekaných kaštanů zbavených hnědé slupky a 2 hrstí čerstvých smrkových větviček, které vylouhujeme ve 3 litrech vroucí vody. Takto připravenou lázeň nalejeme do vany s teplou. Lázeň opakujte po dobu 15 minut několik dní. Koupel uleví od napětí a bolavých kloubů. Jako prevence proti vzniku revmatismu je známé mnutí kaštanů v dlaních.

Pro vnitřní použití je učena buď nezahuštěná tinktura, případně čaj z listů, květů či kůry. Protože působí na funkci nadledvinek, tělo se díky němu dobře zbavuje přebytečné vody. Pozor ale na to, že jeho chuť není nikterak dobrá, je tak vhodné přidat i jiné léčivé byliny.

Zdroje info: https://living.iprima.cz/zahrada/proc-sbirat-kastany-bolest-zad-kloubu-kasel-ryma-zdravi-domaci-lecive-recepty
https://zdravezdravi.cz/diy/kastan-konsky-vyuziti
https://www.skrblik.cz/navod/jak-vyuzit-kastany/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.