Zbytky z kuchyně

Zbytky z kuchyně nevyhazujte. Poradíme vám, jak je využít

Každý den drtivá většina domácností vyprodukuje nemalé množství odpadu. Bezmyšlenkovitě vyhazujeme zbytky potravin, které často končí v koši. Přitom se dají ještě velmi dobře použít. K čemu lze využít zbytky z kuchyně?

Užitečné tipy, jak využít zbytky

Slupky od banánů, vaječné skořápky, jablečné ohryzky – tohle všechno a mnoho dalšího bez přemýšlení házíme do koše. Ti zkušenější na kompost. Přitom je to velká škoda! Na první pohled obyčejné zbytky totiž můžete nadále využít. K čemu? Poradíme!

Jablečný ocet za pár kaček

Ohryzky z jablek místo do koše nakrájejte na menší kousky a vložte do skleněné nádoby. Nalijte obyčejný ocet a nechte kvasit. Jakmile proběhne proces kvašení, získáte za pár kaček krásně voňavý jablečný ocet.

jablko

Foto: Pexels

Banánové slupky nejen na štípance

Když dojíte banán, jak naložíte se slupkou? Většina z nás ji vyhodí. Příště už budete vědět, že se hodí třeba na štípance od hmyzu. Když je rozházíte po záhonku, zbaví vás slimáků. A věděli jste, že s pomocí banánové slupky můžete vyleštit stříbro?

Obal od másla nevyhazujte hned

Po spotřebování kostičky másla většina z nás obal vezme a vyhodí. Proč ale nevyužít zbytečky, které na obalu často zůstávají a nevymastit s nimi pekáč nebo formu na nějaký chutný moučník?

Vaječné skořápky nevyhazovaly ani naše babičky

Pokud máte slepice, určitě skořápky sušíte a pak jim je drtíte. Když ale slepice nemáte, možná je vyhazujete. Škoda. Vložte je místo toho na dno květináčů pro udržení specifického množství vody.

Foto: Pexels

Limonáda ze slupek

Slupky z citrusů nevyhazujte. Když je dobře omyjete, můžete je přidat do limonád, budou pak díky nim svěží. Zrovna tak s jejich pomocí můžete odpudit hmyz nebo je použít jako leštidlo na nerezové předměty.

Kávová sedlina má mnoho využití

Nedáte dopustit na pořádně silného turka? Zbylý lógr, neboli kávovou sedlinu, nevyhazujte do koše. Má totiž mnoho využití. Funguje jako regenerační maska pro poškozené vlasy. Když dáte sedlinu do misky a vložíte do lednice, pohltí veškerý zápach. Smícháte-li ji s kokosovým olejem, poslouží jako jemný tělový peeling.

Zdroj info: https://carujeme.cz/21-uzitecnych-napadu-jak-vyuzit-zbytky-z-kuchyne/

Náhledové foto: Pexels

Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *