Vypěstujte si doma exotické liči

lici-02

Na exotickém ovoci oceňujeme jeho chuť, stejně jako obsah vitamínů a dalších tělu prospěšných látek. Proto se stalo nedílnou součástí našich nákupů, které si odnášíme ze supermarketu. I exotické ovoce lze ale pěstovat v domácím prostředí. Nezajistí vám to sice zásobování do té míry, že do supermarketu nebudete muset, rozhodně je to ale zábava, která vám jistě přinese pocit naplnění. A pokud vám pěstování citrusů již přijde fádní, proč nezkusit vypěstovat něco jiného? Co třeba liči?

Liči a jeho domácí pěstování

Liči je exotické ovoce, které lze ale pěstovat třeba v obýváku. Není to přitom nikterak složité. Semínko, které vyjmete z plodu, očistíte od dužiny a naležato položíte do substrátu, který je potřeba udržovat vlhký. Celistvé a větší semínko je třeba uložit tak 1 cm pod substrát.

Protože se liči jinak pěstuje v subtropickém pásmu, je zapotřebí zajistit mu dostatečné teplo. Toho lze docílit tak, že si pomocí pet lahve vytvoříme umělý skleník do doby, než nám rostlinka vyklíčí. Seřízneme vršek pet lahve u jejího hrdla a dnem otočíme vzhůru. Půdu tak přikryjeme.

Je důležité zajistit dostatečnou vlhkost půdy, která by ale zároveň neměla být příliš přemokřená. Rostlina má kromě tepla rozhodně ráda i světlo, nevystavujte ji ale přímému slunečnímu záření a vyhněte se průvanu.

Lici-01

Foto: Pixabay

Co očekávat?

Liči často naroste ve své subtropické domovině do výšky až několika metrů. Berte však v úvahu, že zajistit rostlině stejné podmínky bude ve vašem obýváku o trochu složitější. Poskytnete-li liči ty správné podmínky, úspěch se dostaví.

Plody liči svou chutí připomínají hroznové víno. Když odloupnete svrchní část poměrně tvrdé slupky, najdete pod ní měkkou dužnatou kuličku světlé barvy. Uvnitř je pecka a v ní semínka vhodná pro zasazení. Svůj pokus o vypěstování rostliny tak můžete opakovat vícekrát.

Liči se hodí třeba na dort, nebo se může stát ozdobou vánoční mísy s ovocem. Má krásnou narůžovělou nevšední barvu ovoce, která láká k prozkoumání jeho opravdové chuti. Navíc obsahuje více vitamínu C než pomeranče a bude jistě chutnat vám i vašim dětem.

Zdroj: https://www.kupi.cz/magazin/clanek/4913-lici-exoticke-ovoce-s-neodolatelnou-sladkou-chuti-v-kvetinaci-vam-zkrasli-obyvak

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.