Využití česneku nejen v kuchyni: Vyžene mravence, odstraní zadřenou třísku v kůži a je skvělým dezinfekčním čističem

česnek

Patří česnek mezi nepostradatelné ingredience, které používáte při vaření? Využíváte česnek pro jeho sílu a zdraví prospěšný účinek? Víte, že není jen skvělý v kuchyni, ale také vám pomůže se zbavit nečistot, jakožto nezvaných hostů. Jak a k čemu všemu můžete použít česnek v každé domácnosti?

Dezinfekční čistič koupelny

Koupelna patří mezi místnosti, které je nezbytné pravidelně čistit, a to se zvýšenou péčí. Vlhkost, která se v koupelně hromadí, má vliv na podporu choroboplodných zárodků či bakterií. Zde se k tomu všemu tvoří i odolné skvrny. Aby se vaše koupelna leskla čistotou a byla bez skvrn, spolehněte se na dezinfekční účinek česneku. Česnek nejen dezinfikuje, čistí, ale pomůže i s odstraněním vodního kamene. Rovněž lze použít k čištění toalety.

Jak ho použít? Do rozprašovače nalijte vodu a bílý ocet v poměru 1:1, vhoďte do něj přibližně 5 oloupaných stroužků česneku. Počkejte několik minut, aby se vše náležitě spojilo. Pak protřepejte lahví a přípravek nastříkejte na povrchy, které chcete čistit. V případě toalety je použití česneku následující, kdy stačí oloupat pár stroužků a dát je na záchod. Tento způsob se provádí pozdě večer, aby mohl česnek pracovat po celou noc, když není toaleta používána. Ráno pak jen opláchněte toaletu. Aby tento způsob měl efekt, je třeba opakovat pravidelně, ideálně 2x týdně.

Pomocník při opravě škrábanců na nábytku

Česnek si dokonce poradí i se škrábanci na dřevěném nábytku. Ty odstraníte pomocí česneku tak, že použijete oloupané stroužky, se kterými potřete postižená místa. Je třeba potírat tak dlouho, dokud škrábance a rýhy nevyplníte. Výplň pak nechte zaschnout, poté přetřete měkkým hadříkem a navoskujte celý kus nábytku.

Zbavení se nežádoucích návštěvníků

Česnek je účinný i jako insekticid. Použít ho můžete i na zahradě. Pokud bude zahrabaný blízko rostlin, odradí mravence, kteří dokáží ničit plodiny. Stejným způsobem se můžete zbavit i mšic na rostlinách. Rovněž tak v bytě, na balkonu i terase lze přerušit mravencům stezku pachem česneku. Nastražte jim do cesty stroužek, čímž je dezorientujete.

zelenina

Foto: Pixabay

Vytažení zadřené třísky v kůži

Pokud máte zadřenou třísku pod kůží, česnek vám ji pomůže bezbolestně vytáhnout. Oloupejte stroužek česneku, odkrojte z něho plátek zhruba ve velikosti třísky. Pak ho přiložte na postižené místo a zavažte obvazem. Nechte působit ideálně přes celou noc. Do rána tříska vyleze alespoň částečně ven, pak už ji snadno vytáhnete pomocí pinzety.

Zdroj: bydlimeutulne.cz, hobby.instory.cz

Náhledové foto: Pixabay