Jak si doma vyrobit burákové máslo

burákové máslo

V Americe, ale i u nás, se burákové máslo používá často jako pomazánka na pečivo. A ne ledajaká. Burákové máslo obsahuje řadu prospěšných látek pro zdraví. I když arašídové máslo zrovna nepatří mezi potraviny s nízkými kaloriemi, látky v něm obsažené působí dobře na kardiovaskulární systém. Bohatý podíl na tom mají především nenasycené mastné kyseliny. Jak si jej připravit doma?

Burákové máslo a naše obchody

Na českém trhu najdete burákové máslo v nejrůznější kvalitě. Řada nejlevnějších produktů je ale plná cukrů, palmového oleje, anebo škrobu. Vyrobte si burákové máslo raději u vás doma.

burákové máslo

Foto: Pixabay

Za vysokou kvalitu burákového másla nemusíte platit příliš vysokou cenu. Na základní výrobu másla plné kvalitních surovin vám postačí jen pár kuchyňských ingrediencí. Máte je pravděpodobně doma. Které to jsou?

Pokud máte doma buráky, ty, které jsou oloupané, nemusíte si s výrobou másla dělat příliš těžkou hlavu. Jednoduše je osmahněte na pánvi, to dodá máslu skvělou chuť, postačí, aby byly mírně opražené. Po zchlazení vezměte výkonný mixér a buráky v něm nechte umlít do hladka. Budete jich potřebovat přibližně 400 gramů. Aby arašídové máslo neztratilo chuť i svou báječnou konzistenci je třeba k ořechům přidat i špetku soli, jednu lžíci medu i jednu lžíci kvalitního panenského oleje. Vše je potřeba správně zapracovat. Pokud se vám bude zdát máslo chuťově nevýrazné, můžete ho nakonec ještě trochu dochutit. Nebojte se přidat skořici, kakao a kousek strouhané čokolády. Od teď už nikomu nebudou chybět bílkoviny, vitamíny, ani vláknina.

Věděli jste, že buráky jsou vlastně luštěnina? Že ne? 

Arašídy, lidově buráky, pocházejí ze semen jihoamerické rostliny známé jako podzemnice olejná. Už sám název napovídá, že se jedná o vláčnou strukturu, která má po zpracování vynikající chuť. Tuto luštěninu ocení i ti, kteří trpí například na cukrovku. Burákové máslo se hodí navíc i do smoothies, i různých snídaňových kaší apod. Mějte ho na dosah ruky i vy.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/domacnost/recept-arasidy-domaci-burakove-maslo/

https://living.iprima.cz/zahrada-vyrobte-si-domaci-burakove-maslo-staci-arasidy-mixer-a-5-minut

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.