Vyrážíte na borůvky? Jak je v lese trhat, abyste nedostali pokutu

borůvky

Les je plný bohatství, nejen, že v něm najdete spousta hub, ale také borůvek. Těch je třeba sbírat přiměřeně na koláč, jinak vám bude hrozit pokuta. Využívat je k prodeji je nelegální, i když je najdete po celé České republice. Mějte to o prázdninách na chalupě na paměti.

Borůvky jako dobrota i všelék

Modré plody rostou v každém lese, podporují imunitu v době oslabení, jsou plné vitamínů, antioxidantů i minerálních látek. Jsou chutné nejen v koláčích, ale i při přípravě borůvkových knedlíků. Je však třeba je sbírat v přiměřeném množství. Za prodej borůvek vám hrozí i nemalá pokuta. Borůvky i lesní plody jsou pro osobní potřebu každého z vás, ale jen za předpokladu, že nebudete z lesa vynášet plné sklenice borůvek. Chraňte proto naše přírodní zdroje. Je potřeba, aby zbylo na každého.

borůvky

Foto: Pixabay

Jak správně borůvky sbírat

Zapomeňte na česací hřebeny, ty, které zatrhávají borůvčí a ničí porosty. Dlouhodobé poškození borůvčí je nevratné. Urychlením sběru borůvek přispíváte proto akorát k jejich poničení. Vyvarujte se proto včas těchto pomocníků, jsou zákonem zakázané. Kdo pravidlo poruší, může mu hrozit pokuta až ve výši 10 000 korun.

S motorkou ani s autem se na borůvky nesmí. Ani tohle naše zákony nedovolují. Pokud chcete borůvky sbírat, použijte svoje nohy a ruce. Vydejte se na cestu nejlépe pěšky. Motorové vozidla nemají v lese co dělat. Pokud vás někdo uvidí, můžete za nedbalost dostat tučnou pokutu.

Zachtělo se vám nasbírat si jmelí, sazenice, hrabanky, nebo semenáče? Raději i na tohle rychle zapomeňte. Narušení přírodního ekosystému by znamenalo jen neštěstí, ve vaší peněžence by pak díky tomu mohly ubýt i dukáty. Před návštěvou lesa je naprostou samozřejmostí seznámit se s místními pravidly a předpisy. Pokyny najdete nejen na informačních tabulích u vstupu do lesa, ale i na webových stránkách místních lesních správ. Řiďte se pokyny vždy včas.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/hobby/trhani-boruvek-v-lese-pokuta/

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/439564-sbirani-hub-nebo-koureni-v-prirode-hrozi-pokuty-az-50-tisic-prehled

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.