Výběr správné matrace

Postel

Časté buzení, nespavost. Na vině může být i špatná matrace vaší postele. Matrace, má totiž na kvalitu spánku velký vliv. Jak tedy vybrat správnou matraci, abychom nerušeně spali?

 Tvrdost

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru kvalitní matrace je její tvrdost. Takové obecné pravidlo říká, že lidé s vyšší váhou by si měli pořizovat tvrdší matraci a naopak, lidé s váhou nižší mohou volit klidně matrace měkčí.  Důležité také je, jak spíte. Pokud spíte spíše na zádech nebo na břichu, volte matraci pro vás tvrdší. Lidé spící většinu noci na boku, by měli volit matraci měkčí. Někteří výrobci dokonce nabízí matrace o dvojí tvrdosti. Takže jedna strana bude měkčí a druhá tvrdší. Vy si pak můžete vybrat stranu, které vám bude zrovna vyhovovat. Nakonec důležitým faktorem je také věk. Děti potřebují pro svůj vývoj pevné, středně těžké matrace. A čím je člověk starší měl by používat matrace elastičtější a měkčí.

Materiály

Co se týká materiálů, je jich na výběr také hodně. Jedním z nich je matrace ze studené pěnymatrace ze studené pěnyStudená pěna je charakteristická svou výbornou elasticitou, stálostí tvaru a taky dlouhou životností. Další matrací je matrace z bio pěny. U těchto matrací jsou původní suroviny, které se vyrábí z ropy, nahrazeny surovinami z přírody, konkrétně z přírodních olejů. Třetím a posledním pěnovým materiálem je viskoelastická pěna s otevřenou buněčnou strukturou, jenž mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě. Pěna se tak přizpůsobuje anatomii těla, zmírňuje bolesti zad a zlepšuje krevní oběh. Dalšími materiály jsou latex vyznačující se svou skvělou pružností a měkkostí a gel napomáhající uvolňování svalstva během spánku Posledním typem jsou pružinové matrace.

Rozměry

Kromě tvrdosti nebo materiálu, nepodceňte ani rozměry matrace. Pokud tedy měníte novou za starou, původní rozměry přeměřte, budou se hodit. Zajímat vás bude zejména šířka, délka a výška. Ideální délka matrace je ta, která je o 20 cm delší než vaše výška. Šířku volte minimálně 80 cm a více, pokud je to možné. U výšky zase platí, že by měla být matrace vyšší než rám postele, tedy 16 až 20 cm.

Náhledové foto: Pixabay

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.