01_Zehnder_Rekuperace_Hlavni

Větrání s rekuperací tepla je vhodné pro domy i byty

Stavíte nový dům nebo rekonstruujete byt? Jistě přemýšlíte o tom, jak vyřešit větrání a vytápění, tak aby bylo účinné a zároveň nestálo zbytečně moc. Jedním z řešení, která byste měli zvážit je větrání s rekuperací tepla.

Tento systém vám totiž umožní optimální výměnu vzduchu, během které do interiéru nepřetržitě proudí čerstvý vzduch a ten vydýchaný se odvádí ven. Získáte tak domazdravé a komfortní vnitřní klima v zimě i v létě.

Princip rekuperace je v zásadě jednoduchý – rekuperační jednotka předává teplo z odpadního vzduchu, který vyvádí ven na vzduch čerstvý, který přivádí dovnitř. Čerstvý vzduch se dostane do místností již předehřátý. V letních měsících funguje systém obráceně, odvádí teplý vzduch a do místností vám přivádí vzduch ochlazený na požadovanou teplotu.

Čerstvý vzduch bez větrání

Čerstvý vzduch je důležitý pro celkové pohodlí, podporuje dobrý spánek, schopnost soustředění a zvyšuje naši výkonnost. To sice můžete řešit pravidelným větráním, ale s pokojovou rekuperací se zbavíte nepříjemného průvanu, který při větrání vzniká, předejdete tak případnému nachlazení a vniknutí pylu z květů či prachu z ulice. Je tedy skvělým řešením pro alergiky.

Větrání s rekuperací je skvělým řešením i pro budovy, které se nacházejí ve městských zástavbách, kde je hodně hluku, tím, že nemusíte kvůli větrání otevírat okna, nepronikne k vám hluk z ulice.

Důmyslný systém vás zbaví i pachů z kuchyně, cigaretového kouře a dalších nepříjemných pachů, kvůli kterým byste běžně otevírali okna. S rekuperací si výměny vzduchu za čerstvý vlastně ani nevšimnete.

Zdroj obrázku: zehnder.cz

Rekuperace vám ušetří náklady na vytápění

S vysokou účinností rekuperaci tepla od švýcarské společnosti Zhender (až 95 %) můžete navíc dosáhnout významné úspory nákladů na vytápění. Úspora nákladů na vytápění se s rekuperací pohybuje okolo 30–50 % oproti běžnému větrání. Větrací jednotky mají navíc nízkou spotřebu elektrické energie, náklady na provoz rekuperačního systému jsou tedy minimální.

Kromě účinnosti myslí dodavatelé i na design. Díky nenápadným krycím mřížkám se nemusíte bát, že by systém narušil vzhled vašeho interiéru. Výsledný design krycí mřížky si můžete vybrat z katalogu dodavatele. Všechny rozvody vzduchu jsou zcela skryté v podlaze, stěnách nebo stropech.

Rekuperace pomáhá udržovat stálou vlhkost

Kromě toho navíc ochráníte s rekuperací svůj dům před vlhkostí a plísněmi. Komfortní systémy větrání splňují již nyní nejvyšší stavební standardy. Nadměrná vlhkost je velmi častým problémem jak v novostavbách, tak v bytech a domech po rekonstrukci. Součástí rekonstrukce často bývá výměna oken a zateplení fasády. Těsnější okna zmenší únik tepla z domu, ale znamenají i zvýšené požadavky na větrání. To si bohužel majitelé často neuvědomí a v domě se pak hromadí vlhkost.

Rekuperace je však dobrým řešením i pro panelákové byty, kde naopak po výměnách oken a zateplení fasády bývá vzduch naopak suchý.

Zdroj náhledového obrázku: zehnder.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *