Varná deska

Varné desky: indukce, nebo plyn?

Centrem každé kuchyně je místo, kde se tepelně připravuje jídlo. Ať již jde o sporák či varné desky. Právě na ty se dnes podíváme. Jaké jsou nejnovější trendy u těchto částí kuchyní? A co nám mohou tyto moderní spotřebiče nabídnout? Je praktičtější indukční deska nebo ta plynová? Dnes to zjistíme!

Indukční desky

První se podíváme na tuto skupinu varných desek. Fungují na principu elektromagnetické indukce, a tak reagují jen na nádobí se speciálním kovovým dnem. Jednou z mála nevýhod je tedy to, že pokud jste doteď používali například plynové desky, starší nádobí nemusí na indukčních fungovat. Výhoda však tkví v tom, že se nežhaví samotná deska, ale pouze dno nádobí, které se plochy dotýká. To je velmi dobrá bezpečnostní vlastnost. Například děti se nemohou spálit dotykem na okolí varné plochy. Navíc pokud používáte indukční plochy, všimnete si velké rychlosti vaření. V té jim například plynové nebo sklokeramické plochy nemohou konkurovat.

Desky plynové

Druhou skupinou jsou již zmíněné plynové varné desky. Ani ty nejsou bez svých předností. Právě proto jim dávají mnozí přednost před jinými. Například je vaření na nich vysoce efektivní díky dobré regulaci teploty. Navíc jsou nabízeny v mnoha designech, které jsou takřka nadčasové. V dnešní době seženete plynové desky i s tvrzeným sklem nebo mřížkou na povrchu. Dnes již každý plynový sporák má také technologii StopGas, která automaticky uzavírá přívod plynu, když náhle zhasne hořák. Dále je na tomto typu dobré to, že teplo se tolik nerozptyluje do stran, a tak je úspornější.

Kdo vyhrává?

Pokud bychom měli shrnout tento „souboj“ dvou typů varných desek, asi by o něco vyhrála ta indukční. Nabízí totiž relativně konstantní teplotu, která je důležitá pro některé metody vaření. Navíc nabízí mnohé praktické funkce a je bezpečnější. Mezi dobré funkce, které se objevují u nových indukcí je například hlídání bodu varu v hrnci. Jakmile je dosažen, indukční deska to zjistí, a ony nepřetečou. Plynové desky však nejsou ničím horším. Jsou jednoduché na ovládání a regulování teploty a celkově je jejich obsluha více intuitivní.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *