Užitečné tipy pro šetření vodou do koupelny i do kuchyně

vodovod

Jak si jistě každý z dětství dobře pamatuje, kdo šetří, má za tři. Snaha o šetření by neměla být pro nikoho tabu, neboť má pozitivní dopady jak na domácí rozpočet, tak na životní prostředí. Není přitom důležité šetřit pouze energiemi, ale současně také vodou, které denně spotřebujete několik desítek litrů. Díky několika málo trikům byste ale mohli protočit vody podstatně méně.

Sprchování

Se snahou o úspory je vždy dobré začít v koupelně. Vhodná strategie bude záviset především na tom, zdali vlastníme vanu nebo sprchový kout. Vana při mytí spotřebuje objemově výrazně více vody. Není tedy od věci se v rámci šetření ve vaně jen sprchovat.

Během sprchování však také odtéká spousta vody kolem. Zbytkovou vodu, kterou lze později využít třeba na splachování WC, můžete při sprchování plnit do předem připravených kýblů. Vypadá to sice přehnaně až absurdně, ale v početnější rodině to může znamenat i několik desítek kýblů najednou. Ročně tak můžete ušetřit i několik tisíc korun.

sprcha

Foto: Pixabay  

Splachování WC

Splachovat WC můžete nejen pomocí zbytkové vody, ale také můžete využívat metody dvou tlačítek, které jsou na většině WC nainstalovány. Tlačítko je často rozděleno na dvě různě velké poloviny. Menší tlačítko při splachování napustí nádrž toalety objemem kolem tří litrů vody. Velké tlačítko učiní to samé s dvojnásobným objemem vody. Při splachování se tak vždy zaměřte i na to, kolik vody při skutečném splachování potřebujete.

Perlátory na každém zdroji

Na odtokové části baterií nainstalujte perlátory všude tam, kde je to možné. Proud vody se zvětší jen opticky, ve skutečnosti jimi proteče daleko menší množství vody. Díky nim dokážete ušetřit i další koruny navíc.

Velká spotřeby vody je i problémem častého praní prádla. Ať už perete v ruce, nebo pračce, vždy se ujistěte, že používáte odpovídající objem vody, který k praní skutečně potřebujete.

Pokud není prádlo příliš znečištěné, je proto dobré ho prát na zkrácený program praní. I díky takovým maličkostem můžete ušetřit nemalé peníze.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/hobby/jak-usetrit-na-wc.html

https://www.upravvodu.cz/blog/jak-setrit-vodu?blog_article_id=35

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.