Advent zvyšuje riziko požárů. Víte, jak jim předcházet?

pojištění majetku proti požáru domu

Plápolající plamínek svíčky představuje pro mnohé z nás jeden z nezbytných atributů posledních týdnů roku. Anejedná se přitom ani tak o svíčky na vánočním stromku, které už stejně ve většině domácností nahradila svítidla elektronická, ale především o symbolickou čtveřici svící na adventních věncích, jež nás na cestě k vánočním svátkům doprovází. Poetická atmosféra ovšem nemusí být vždy zcela bez rizika.

Otevřený oheň v domácnosti

Hasičské sbory napříč republikou pravidelně vyhodnocují konec roku jako období se zvýšeným počtem požárů v tuzemských domácnostech. Na vině je přitom především nepozornost a neopatrnost při manipulaci s otevřeným ohněm, kterého si před Vánoci a během nich dopřáváme více než v jiných měsících.

Obvyklým podezřelým přitom za dlouhých zimních večerů bývá zpravidla obyčejná svíčka. Od svíčky na adventním věnci totiž může velmi snadno chytnout chvojí na tradiční dekoraci a od něj obratem také ubrusy, záclony či koberce. Škody na majetku se v takových případech mohou vyšplhat do značných částek, významně ale také ohrožují zdraví a životy lidí.

Prevence a bezpečnost

Při výrobě adventních věnců byste proto měli dbát zvýšené bezpečnosti, a především na něj svíčky řádně upevnit, aby nemohlo dojít k jejich převrácení. Ideální jsou navíc takové svíčky, které neodkapávají a jsou ošetřené speciální voskovou vrstvou.

Ostatně věnec – ať už zakoupený či vyrobený – bez ochranných podložek pod svíčku může být používán výhradně jako dekorace a z bezpečnostních důvodů se vůbec nesmí zapalovat.

Věnec se zapálenými svíčkami byste v každém případě měli vždy umístit na nehořlavou podložku v dostatečné vzdálenosti od dalších hořlavých materiálů. Pro tyto účely se výborně hodí například talíř, skleněná tabulka či keramická dlažba. Rozhodně by věnec nikdy neměl hořet v blízkosti záclon či čalouněného nábytku.

Otevřený oheň, kterým svíčka přirozeně je, rovněž není možné nechávat bez dozoru. Při odchodu z domu, nebo když jdete spát, byste proto měli vždy dbát na jeho pečlivé uhašení. Nechtěné převržení hořící svíčky hrozí nešťastnou náhodou také od domácích mazlíčků či dětí, bedlivý dohled je tedy na místě.

Zákon o požární ochraně dokonce konstatuje, že každý je povinen počínat si tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru, neohrozil život a zdraví osob, zvířata a majetek.

Pokud by už ale z jakýchkoli příčin k rizikové situaci došlo a vám se nepodařilo neprodleně uhasit rodící se požár vlastními silami, neváhejte si zavolat na pomoc hasiče na lince 150 nebo 112.

Klidný advent bez starostí

Zvýšené riziko požárů v adventním a vánočním čase ovšem neznamená, že by v jiných obdobích roku neexistovalo. Naopak se jedná o jedno z významných pojistných rizik, na něž je dobré pamatovat za všech okolností.

Proti požáru je tak vhodné pojistit nejen celou nemovitost, ale neměli byste zapomenout ani na pojištění majetku a domácnosti, které pokrývá škody způsobené požárem na vnitřním vybavení bytu či domu a také na věcech osobní potřeby.

A pokud se s následky domácího požáru budete muset potýkat, nepanikařte. Pokud jste pojištěni, nezůstanete v tom sami. U Kooperativy navíc můžete pojistnou událost nahlásit snadno a v klidu online.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.