Úspora v kuchyni v několika bodech

Maximálně úsporné bydlení už nemusí být v žádném případě něčím, čeho není možné jednoduše dosáhnout. Ideální je se orientovat na několik základních záležitostí, které pomohou zajistit maximální energetickou úsporu. Pokusme se na ně upozornit postupně, jelikož je jich pochopitelně velké množství.

Úspora na osvětlení

V první řadě instalujte do kuchyně LED osvětlení. Moderní LED pásky anebo klasické LED žárovky dokážou doslova divy. Jestliže máte v kuchyni svítidlo, které obsahuje klasické úsporné žárovky se spotřebou třeba 20 W, pak neváhejte a nakupte LED žárovky o spotřebě pouhé 4 W, které dokážou dát totožné množství světla. Úspora takto vzroste několikanásobně.

Inovujte domácí spotřebiče

Velmi důležité je také vybavení kuchyně spotřebiči. Stará trouba si pochopitelně vezme o mnoho více elektrické energie, než je tomu u nové. Optimální je nakoupit prakticky všechny kuchyňské spotřebiče nové a sledovat přitom energetické štítky, jimiž jsou vybaveny. Ideální je především energetická třída A+++, která je schopna třeba při koupi nové ledničky ušetřit až několik tisíc korun ročně. Výborné je mimo jiné i automatické rozmrazování, které zabezpečí maximálně efektivní chod lednice.

Vyhněte se ručnímu mytí nádobí

Jestliže jste zvyklí mýt nádobí ručně, pak se toho také vystříhejte. Ruční mytí je sice mnohdy pohodlnější, jelikož je všechno hotovo rychle, nicméně myčka uspoří mnohem více vody! Elektrická energie, kterou spotřebuje, je přitom na minimu. Používejte také ekologické programy, kterými je myčka nádobí v každém případě vybavena.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.