uzen1

Udící pistole – proč byste ji měli chtít?

Hledáte kuchyňskou vychytávku, která může s přehledem aspirovat na absolutní MUST HAVE letošní sezóny? Pak byste se měli určitě zaměřit na udící pistoli. Co to vlastně je a co všechno to umí?

Jde opravdu o jednoduchý způsob domácího uzení. Funkci udírny samozřejmě nenahradí, ale jako zajímavá tečka na konci opulentní přátelské hostiny jistojistě poslouží. A otevřený oheň, gril či venkovní prostory zaručeně potřebovat nebudete.

Jak funguje udící pistole

Tento přístroj opravdu jako pistole vypadá. Stačí ho napěchovat pilinami (používají se ořechové nebo jabloňové), zapálit a studeným kouřem následně upravovat zvolené pokrmy. Ty ideálně vložte do misky nebo do velkého sáčku, aby nedocházelo k nežádoucímu úniku udícího kouře. Celý cyklus trvá jen pár minut a pokud chcete, aby byla chuť intenzivnější, postup ještě jednou zopakujte.

Vše na malé kousky

Ovšem pamatujte si, že uzená chuť a aroma se dokáže vtisknout jen do velmi tenké povrchové vrstvy pokrmu. Sýry, maso nebo třeba zeleninu je tak třeba pokrájet na opravdu malé kousky, nejlépe velikosti sousta. V opačném případě byste mohli být výsledkem spíše zklamaní.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Náš tip: Úplně nejlepší ingrediencí pro první pokusy s udící pistolí jsou kousky sýra nebo lososa. Tyto potraviny nasávají uzenou chuť nejochotněji a při svých experimentech tak prostě nemůžete šlápnout vedle.

Co všechno můžete udit?

Je jen na vás, zda se rozhodnete upravovat suroviny uzením před jejich použitím v kuchyni nebo až potom. Vyudit můžete také už hotové jídlo, třeba čínské nudle nebo těstoviny s omáčkou. A sáhnout lze i po opravdu netradičních kombinacích, třeba po uzené zmrzlině nebo míchaných drincích.

Studený kouř si poradí i s takto náročnou výzvou a výsledek rozhodně stojí za to. A pokud stále váháte, vyzkoušejte si udící pistoli na některém kuchařském kurzu. Aktuálně jde o žhavý trend, takže s jeho hledáním nebudete mít jistě potíže.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *