Vejce

Udělejte si ze skořápek organické hnojivo

Dnes se zaměříme na vaječné skořápky. Většina z nás je asi vyhazuje ihned po tom, co z nich v kuchyni spotřebujeme jejich bílo-žlutý obsah. Dají se však zužitkovat. Jak? Například jako výborné organické hnojivo, které vám pomůže proti neduhům rostlin a zároveň je povzbudí k růstů. Jak na to?

Postup přípravy

Nejde o nic složitého. Prostě si jen vezměte vaječné skořápky a očistěte je od zbytků vajíčka. Nechte je dobře vysušit a poté je vložte do mixéru. Dobré je tedy, abyste mixovali větší množství vajíček, půjde to snáze. Postup ukončete tím, že je rozemelete na co nejjemnější prášek. Tento prášek je pak již připraven na aplikaci. Hnojivo máte hotové a stačí jej jen nasypat přímo ke kořenům rostlin, které chcete tímto organickým hnojivem ošetřit. Lopatkou pak prášek zatlačte do zeminy. Toto hnojivo se hodí k jakémukoli druhu rostlin.

Pozitivní účinky skořápkového hnojiva

A na co je vlastně toto hnojivo dobré? Zejména snižuje míru kyselosti zeminy, v které je rostlina uložena. Svými živinami zeminu také obohacuje. Z tohoto důvodu je také dobrým nápadem sypat namleté skořápky na kompost. Poté vám vznikne ještě kvalitnější hnojivo. Skořápkové hnojivo vám však pomůže i v dalších věcech. Jde například o pomocníka proti škůdcům. Jde totiž o skvělého hubitele krtonožek. Stačí jen míst jemného prášku namlít skořápky více nahrubo. Poté jen zakápnout směs nerafinovaným olejem a výsledným produktem posypat zeminu okolo rostliny. Krtonožky malé kousky skořápek sní, což jim přinese zkázu.

Sazenice

Sazenice: Foto Pixabay

Pomůže i vašim sazenicím

Hnojivo z vaječných skořápek vám však nemusí pomáhat jen u dospělých rostlin. Stejně tak může pomoci růstu vašich sazenic. Prášek ze skořápek urychlí jejich růst a klíčení. Stačí jen vysadit semínka a zasypat je práškem Až potom zakrýt zeminou.

Vejce: Náhledové foto Pixabay

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *