Vysavač

Jak vybrat ten nejlepší vysavač

Vysavač představuje neocenitelného pomocníka v každé rodině. Jak správně vybrat konkrétní model a které parametry by měl splnit?

Typ vysavače

Klasické vysavače mohou v menších domácnostech při vysávání podlah velmi spolehlivě nahradit vysavače tyčové. Ruční vysavače slouží například na čalounění. Pokud naopak nechcete mít s úklidem téměř žádnou práci, jednoznačně sáhněte po vysavači robotickém.

Nejčastější volbou spotřebitelů však zůstávají právě vysavače klasické. Obvykle jsou i dostatečně výkonné a pro jejich pořízení v domácnosti hovoří stejně tak i nízká cena.

Robotický vysavač

Robotický vysavač: Foto Pixabay

Typ úložiště

Nečistoty musí vysavač někde sbírat. Proto lze v základu rozlišit současné přístroje na dva typy: vysavače sáčkové a bezsáčkové.

Sáčkový systém je vhodný zejména do rodin, kde žijí alergici. Papírový sáček s prachem a dalším obsahem se rovnou vyhodí a není potřeba vířit prach v místnosti. Sáčkové vysavače se také ukazují být účinnějšími bojovníky s chlupy zvířecích mazlíčků.

Nutné je připustit, že nabídka bezsáčkových vysavačů je napříč současnými výrobci méně rozsáhlá. Ale i v této kategorii lze najít dostatečně výkonné modely. Potýkat se můžete s tím, že nemáte u těchto přístrojů k dispozici dostatek příslušenství.

Pokud si vyberete vhodný typ odpadní nádoby, ruku v ruce s tím kráčí též její objem. Ten se odvíjí od velikosti vysávané plochy. Na byt s podlahovou plochou do 60 m² vám bude stačit nádoba či sáček o objemu do 2,5 litru.

Filtrační technologie

Filtrační materiály představují pro účinnost vysavače zcela zásadní faktor. Z pohledu filtrace si tak o něco lépe vedou sáčkové vysavače, neboť materiál sáčku v podstatě funguje jako další filtr.

Běžně se mohou spotřebitelé setkat s tzv. HEPA filtry. Skládají se z vícevrstvého skelného vlákna. Ty jsou ve vysavačích velmi často užívané pro svou vysokou účinnost. Tento filtr deklaruje, že je ze vzduchu s účinností nejméně 99,97 % schopen odstranit částice o velikosti 300 nanometrů. Čím vyšší číslo je u označení HEPA uvedeno, například HEPA 13, tím účinnější by měl filtr být.

Další filtry se pak u vysavačů nacházejí před motorovou jednotkou a za ní. Pokročilé modely jsou navíc i vybaveny vodním filtrem pro efektivnější vysávání prachu. Více informacích o filtracích jednotlivých uživatelsky oblíbených modelů najdete například ve srovnání nejlepších klasických vysavačů.

Vysavač

Vysavač: Foto Pixabay

(Ne)podstatné parametry vysavačů

Poměrně zbytečné je pídit se po tom, jak výkonný má vysavač motor. Vyšší počet wattů sice částečně účinnost příznivým směrem ovlivní, na celkovém výkonu vysavače se však podílí i konstrukce samotného těla vysavače a hubice nebo rotačního kartáče.

Výkon si, pozor, nepleťme s příkonem. Tento parametr určuje, jakou má vysavač spotřebu. Nemůžeme však říct, že by nutně platilo, že čím je příkon nižší, tím lépe.

U vysavače zpravidla již dnes není nutné dbát příliš na spotřebu. Většina zařízení totiž patří do kategorie úsporných spotřebičů a napříč jednotlivými modely nejsou patrny příliš výrazné rozdíly. Pohybují se maximálně v řádech desítek korun za rok.

Zdroj info: https://www.spotrebitelov.cz/clanky/jak-vybrat-vysavac/

Vysavač: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *