01_krida

Obyčejná křída jako nečekaný pomocník v domácnosti

Křídu si většina z nás pamatuje především ze svých školních let, kreslení po betonu, anebo z kulečníkových heren, kde se jí mažou tága. V domácnosti může mít ale celou řadu dalších použití a využití. Ve skutečnosti umí být křída doma velice užitečná, většina lidí o ní ale jako o svém pomocníkovi nepřemýšlí, což je škoda. V čem všem nám tedy může křída doma pomáhat?

Křídou proti skvrnám

Křída je velice účinným prostředkem proti mastným skvrnám ať jsou kdekoliv. Zvláště v kuchyni a u jídelního stolu se to zdroji mastnoty jenom hemží. Máslo, olej a všechny další tuky mohou nadělat na textilu pěknou neplechu a skončit mohou i na malbě na zdi. Křída má však skvělé absorpční vlastnosti. Ve všech případech se nechá působit na skvrnu (buď křídu v práškové formě na skvrnu nasypete, anebo jí pokreslíte), poté se oklepe. Textilie se potom vloží do pračky a finálně vypere. Výsledkem bude čistý textil.

02_krida

Foto: Pixabay

Pohlcovač pachů a vlhkosti

Křída dokáže také velmi dobře pohlcovat pachy. Můžete jí tak umístit např. do lednice nebo do koše na prádlo. Vždy za několik dní či týdnů je pouze třeba křídu vyměnit za jinou. Kromě pachů pak může křída absorbovat i vzdušnou vlhkost. Rozmístěte nebo rozvěste křídu v interiéru a vždy je opět po několika dnech vyměňte. Velmi užitečné je dát kousek křídy např. do krabice se šperky, neboť minimálně ty stříbrné vzdušná vlhkost poškozuje.

Postrach mravenců

Křída je považována za účinný prostředek v boji proti mravencům. Podle „babského“ receptu by mělo stačit nasypat křídu na mravenčí cestičku a ti se přestěhují jinam. Skutečnost je trochu složitější. Křída sice mravence do jisté míry skutečně odpozuje, na druhou stranu chtít od křídy, aby vás zbavila mravenců storprocentně je přece jen trochu naivní. Komerčně dostupná „křída proti mravencům“, která je zlikvidovat opravdu dokáže, je něco jiného, neboť obsahuje skutečný jed.

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *