01_prach

Vše o prachu v bytě a boji s ním

Usazování prachu v bytě je věc, kterou nelze nikdy zcela eliminovat. S tím je třeba se smířit ať již jsme alergici, bojíme se návštěvy tchýně s bílou rukavičkou, anebo nám prostě jen vadí prachové částečky, tak krásně viditelné v přímém slunečním světle. Na druhou stranu to ale neznamená, že neexistují způsoby, jak jeho výskyt omezit. Pokud budeme důslední a zvolíme správný přístup, prachu můžeme mít v bytě přece jen o něco méně.

Co je to prach?

Prach je směs drobných částeček pylu, šupinek lidské i zvířecí kůže, vlasů, roztočů apod. Jedná se většinou o velmi lehké částice, které si poletují vzduchem, postupně klesají a usazují se na površích nábytku a dalších věcí, které doma máme. Tam zůstanou do doby, než je někdo nesetře, anebo opětovně nezvíří.

Prach není problematický jen esteticky, mnohem důležitější je, že způsobuje problémy alergikům či astmatikům a ani pro ostatní není pobyt v příliš prašném prostředí nic zdravého.

Postup při úklidu

Z hlediska boje proti prachu platí dvě základní pravidla. Tím prvním je, že prach bychom měli otírat až na závěr celého úklidu. Při vysávání, zametání, rovnání věcí apod. se prach vždy zvíří. Využijeme toho, necháme jej klesnout a znovu dosednout na povrchy, které následně otřeme. Prach bychom měli otírat vždy na mokro, suché utírání je výrazně méně efektivní, neboť opět dojde k jeho zvíření.

02_prach

Foto: Pixabay

Postel či záclony jako zdroje prachu

Na první pohled to nemusí být zřejmé, ale postel je místem, které je jedním z nejvýznamnějších zdrojů prachu v bytě. Hromadí se v ní totiž šupinky kůže a libují si v ní i nejrůznější roztoči. Z postele se potom dostávají do vzduchu a do dalších částí bytu. Je tedy třeba pravidelně a často měnit povlečení, stejně jako klepat peřiny a polštáře vždy z okna nebo balkonu.

Problém představují také záclony, koberce, nejrůznější přehozy, deky apod. Prach se v nich drží a bez problémů přežije běžný úklid. Úplně stejně to platí pro oblečení, které visí na věšáku i ve skříni. Zkuste proto nahradit záclony žaluziemi, zbavte se koberců ve prospěch kachlí nebo plovoucí podlahy. Nepoužívané oblečení uložte do krabic, anebo ještě lépe do vakuových pytlů.

Větrání

Z vnějšku se do bytu může také dostávat mnoho prachu. Větrejte proto spíše v době, kdy venku nefouká vítr, anebo je těsně po dešti.

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *