Na kolik nás vyjde dobíjení elektromobilu

Elektromobil

Uvažujete o elektromobilu nebo už takovéto vozidlo máte? Ať už jste v jakékoli situaci, rozhodně byste měli mít co možná nejvíce relevantních informací týkajících se dobíjení elektromobilů. V České republice se nachází zhruba několik set dobíjecích stanic majících různé provozovatele. Největším množstvím takovýchto stanic disponují společnosti ČEZ, E.ON a Pražská energetika. Výbornou volbu představují mimo jiné také expresní stanice IONITY. Tak jako tak se vyplatí sledovat jejich ceny, které se mnohdy vcelku rapidně liší. Ušetřit je možné nemalé finanční prostředky. My se na cenové podmínky nejznámějších stanic podíváme podrobněji v tomto článku.

102 stanic, jež provozuje E.ON

Budete-li chtít dobít svůj elektromobil u společnosti E.ON, pak vězte, že disponuje celkem 102 dobíjecími stanicemi. Dvanáct se aktuálně ještě staví. Jako zákazníkům se vám vyplatí zapojit se do programu E.ON Drive, který poskytne výhodnější ceny samotné elektřiny. Ty se mimo jiné liší také rychlostí nabíjení. Dobití vozu u AC dobíjecí stanice vyjde na 3 Kč/kWh, u DC dobíjecí stanice 6 Kč/kWh. Ultrarychlé nabíjení UFC stojí 9 Kč/kWh. Neregistrovaní zákazníci mají dobíjení samozřejmě dražší, a to cca o 6, 5, resp. 4 koruny za kWh.

Ceny u ČEZU se také různí

Zajímavé je nabíjení elektromobilu také u společnosti ČEZ. Ta má pod svými křídly více než 170 dobíjecích stanic a na výhodnější podmínky dosáhnou zákazníci v rámci programu Driivz. Registrovaným klientům nabízí společnost ČEZ tříměsíční paušály. Takový tarif Víkendový řidič vyjde s celkem 36 kWh za 200 Kč, Obchodní cestující stojí 122 kWh za 550 Kč a TAXI s 500 kWh stojí 1 750 Kč. Jinak je zapotřebí u těchto stanic netrávit příliš mnoho času, jelikož si provozovatelé účtují poplatek za každé 2 minuty, které zabírají řidiči s auty u stojanu, když zrovna nedobíjí své auto. Cena elektřiny se tak hodně prodraží.

U IONITY jsou dražší, ale…

Na českém trhu se lze od roku 2019 setkat také s rychlonabíječkami IONITY. Ty jsou tradičně k dispozici v zemích západní Evropy. Za vznikem těchto rychlonabíječek stojí výrobci vozů, jako jsou třeba Ford či Mercedes. U nás ej celkem 6 stanic. Využít je lze pro hybridní vozy  nebo klasické elektromobily. Výkon těchto stanic činí 350 kW.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.