01_cisteni

Účinné čistící prostředky z ingrediencí, které má doma každý

08V domácnosti je pro čistící prostředky práce více než dost. V regálech drogerií a dalších obchodů jich je samozřejmě celá řada, ne vždy je ale jejich koupě tím nejlepším řešením. Komerční čistící přípravky jednak často obsahují umělé přísady, které mohou způsobovat problémy lidem s citlivější pokožkou či alergiemi, jednak nejsou tak úplně levné. Celá řada lidí by se tak ráda obešla bez nich, pokud by měli k dispozici náhradu. Proč si jí tedy nevyrobit? Kvalitní, přírodní a levné čistící prostředky si  můžete připravit i doma.

Z čeho vycházet?

Jaké ingredience z těch, které máme v domácnoti běžně dostupné, jsou vhodné pro přípravu čistících prostředků? Velmi užitečný je kyselý charakter některých tekutin, konkrétně citronové šťávy nebo vinného a jablečného octa. Naopak zásadité podstaty je jedlá soda (chemickým jménem hydrogenuhličitan sodný), resp. její vodný roztok. I ten lze doma při úklidu dobře využít.

Čištění sporáku

Mastnota na sporáku se většinou čistí poměrně obtížně. Zkuste na ní proto příště použít podomácku vyrobený prostředek skládající se z olivového oleje a jedlé sody v poměru 1:2. Vzniklý prostředek na mastnou plochu naneste a nechte několik desítek minut působit. Pokud je mastnoty opravdu hodně, neuděláte chybu ani když jej necháte působit přes noc.

02_cisteni

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Čistič do kuchyně i do koupelny

Univerzální přírodní čistící prostředek, který v domácnosti využijete prakticky kdekoliv, si  můžete připravit z octa a slupek citrusových plodů. Do nádoby vložte slupky a zalijte octem a vodou (tekutiny přidejte v poměru 1:1). V uzavřené nádobě nechte v temné místnosti slupky louhovat dva týdny. Poté je možné prostředek začít používat.

Čištění dřevěného nábytku

Také na leštění dřeva lze připravit kvalitní a čistě přírodní prostředek. Potřebovat k tomu budete vodu, citronovou šťávu a olivový olej. Olej a vodu použijte v poměru 1:1 a přidejte poté citronovou šťávu. Leštění dřeva provádějte hadříkem namočeným právě v této směsi.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *