Trubkové lešení

Trubkové lešení: Jak jej postavit

Hodláte momentálně řešit stavbu nebo rekonstrukci všeho bydlení? Pokud ano a váš dům je vyššího charakteru, rozhodně byste si měli obstarat lešení. Jeho asi nejlevnější variantu je bezesporu to trubkové. Jeho hlavní výhodou je maximální pevnost. Spolehnout se ale můžete i na jednoduché složení a spousty dalších předností. Podívejme se tedy, jaký způsobem byste měli postupovat při stavbě trubkového lešení a co vás všechno čeká. Třeba se vám naše rady budou hodit.

Z čeho se skládá trubkové lešení?

Konstrukce trubkového lešení je složena logicky z ocelových trubek a také různých spojek a nástavců. Základem nosné konstrukce lešení jsou slupky, nicméně nelze zapomínat ani na podélníky, příčníky a v neposlední řadě i patky a další komponenty. Z ostatních nedílných součástí trubkového lešení jmenujme ještě zábradlí, žebříky, stříšky, podlahu a jiné doplňky. S nimi získáte kompaktní lešeňový systém se vším všudy. Jinak vnější průměr trubek je stanoven na 48 mm, síla stěny se pohybuje od 3,2 do 4 mm. Spojky mají upínací hákový charakter.

Jak správně postavit trubkové lešení

Ještě před montáží celého lešení je třeba mít připravený prostor, ve kterém bude celá konstrukce stát. Místo musí být rovné a uklizené. Pokud je i zpevněné, není co řešit. Nejprve je třeba rozmístit podkladové prahy a pak se postit do kompletace rámů. Měli byste tak činit na zemi ve vodorovné poloze. První hotový rám zajistíte vzpěrou a pak vztyčíte další a spojíte je za pomocí podélníků. Velmi důležitou roli hraje pak kotvení a úhlopříčně spojování konstrukce.

Zásady realizace trubkového lešení

Spolu se stavbou trubkového lešení souvisí i některé další aspekty. Počítat byste měli s tím, že trubkové lešení je dočasné a slouží většinou po dobu několika týdnů či měsíců. Šířka podlahy u tohoto typu lešení musí být minimálně 80 cm. Výška pater přitom musí být 1,8 m v minimu. Ideální sklon žebříků je stanoven v poměru 3 ku 1. Pochozí výška je v minimu 210 cm.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *