Podlaha

Trendy a podlahové krytiny díl I.

Za poslední dobu prošly podlahové krytiny velkým vývojem. Už jen to, že podlaha není vnímána jako něco nepodstatného, co se stejně zakryje kobercem nebo zastaví nábytkem je velký pokrok. Zároveň se posun u podlah projevil v technických parametrech a také samozřejmě v designu.

Od parket k zámkům

Asi před 20, 25 lety vládly českým domácnostem masivní podlahy. Klasickým řešením byly parkety, jejich povrchová úprava se konala dodatečně. V 90. letech minulého století nastal nástup podlah vrstvených, u nás se jednalo o dřevěné třívrstvé podlahy, které tehdy zastínili i velmi oblíbené masivní parkety. Dalším zlomem byl příchod zámkových spojů. Tyto spoje totiž urychlují a usnadňují práci při pokládce dřevěných podlah. Zvýšila se také pevnost, odolnost a nové možnosti při renovování. Zámky se neustále vyvíjejí dodnes a v současnosti najdete již 5. generaci těch úplně prvních.

Buk za dub

I samotný design dřevěných podlah si prošel vývojem. Bylo zaznamenáno několik módních vln. Například buková třívrstvá podlaha zaznamenala až 45% veškerého prodeje dřevěných podlahových krytin. Zatím co ne dnes je to pouze 1%. Došlo i ke změnám preference barev. Asi před 9 lety byly velmi populární červené dekory jako je například třešeň či jatoba, dnes prodávají opravdu minimálně. Celkovou vlnu popularity ovlivňuje i výroba.  Třeba dubové dekory byly dříve prodávány jen ve své přírodní barvě, zatímco dnešní trh nabízí spoustu odstínů dubu, což také zapříčinilo, že dub tvoří nyní až 90% prodeje. A určitě odhadnete, které jsou ty nejoblíbenější odstíny? Ano bělené a šedé.

Jedna lamela místo tří

Evoluce prošla i lamelovými vzory. V době, kdy přišel nástup vrstvených podlah, se nejvíce prodávaly 3 lamelové dekory. Po deseti letech došla na 2 lamelové, které však nebyly až tak úspěšné a nyní jsou v kurzu 1 lamelové dekory. V prodeji tedy dohnaly 1 lamelové dekory ty 3 lamelové.  I tak je však zaznamenán přetrvávající zájem o 3 lamelové dekory. Je to hlavně díky nižší ceně. Pro 1 lamely se využívá střed kmene stromu, další část pro 2 lamelové a ten zbytek, tedy okrajové části na 3 lamelové dekory.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *