Hypotéka

ČNB stále nezastavuje. Sjednat hypotéku je víc a víc složité

Půjčky na bydlení jsou stále diskutovanou tematikou. Není se čemu až tolik divit, protože spousta mladých rodin hodlá stavět dům nebo rekonstruovat stávající nemovitost. V minulosti šly hypotéky z pohledu sazeb a celkové dostupnosti hodně směrem dolů, nicméně s tímto trendem je s největší pravděpodobností konec. Mnohá srovnání hypoték prozrazují, že ČNB stanovuje limity, které budou v nejbližších dnech i týdnech rozhodovat o mnohém. Tato pravomoc České národní banky by měla značně omezovat spořitelny a banky v poskytování hypotečních úvěrů. V čem změny tkví? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Loan to value

Poměrně známým ukazatelem je LTV, tedy zkratka anglických výrazů loan to value. Jedná se o ukazatel jasně vyjadřující poměr mezi celkovou výší hypotečního úvěru a hodnotou nemovitosti, jež má být zastavena. Důležitý je i ukazatel označovaný jako DTI, tedy debt to income. Jde fakticky o celkový objem všech dluhů konkrétního člověka nebo společnosti. Jinými slovy, po novém již nejde sjednat 100% hypotéka. Veškeré úvěry se ale budou řídit právě tím, do jaké míry je potenciální dlužník bonitní.

ČNB v roli arbitra

Česká národní banka bude právě tím arbitrem, který rozhodne o tom, zdali hypotéky mohou být ve stávajících podobách poskytovány, nebo nikoliv. Hodně důležitým ukazatelem bude také DSTI, tedy zkratka anglického výrazu debt service-to-income. Půjde o poměr celkových výdajů na dlužné částky vůči konkrétním přesným příjmům ze strany klienta některé z finančních institucí.

Doporučení ČNB

Česká národní banka vydala směrem k potenciálním žadatelům a poskytovatelům doporučení. Ta ovšem doposud nemají právní závaznost. Pokud budete tedy chtít nyní využít americkou hypotéku na cokoliv, stále máte tu možnost. Doporučení se týká toho, že by neměly být poskytovány 100% hypoteční úvěry.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *