Tipy a dobré rady pro stavbu zahradního krbu s udírnou

Pro podobné produkty jsme zvyklí chodit do hobbymarketů, aniž bychom tušili, že stavba vlastního krbu s udírnou není zase tak nedostupná a složitá. Podrobných návodů najdete na internetu habaděj, ale pro oko laika obsahují často až příliš velké množství zrádných momentů, které mohou hotovu práci částečně nebo dokonce zcela zhatit. Pojďte si projít ty nejzáludnější spolu s námi.

Ohniště a komín od A do Zet

Srdcem krbu je zcela jistě právě ohniště, a to se neobejde bez ohništního roštu, umožňující popelu plynulé propadání do popelníku. Právě toto řešení má lví podíl na snadné obsluze a dobré kvalitě hoření.

Dodatečné vytvoření drážek pro rošt by bylo velmi pracné a náročné, myslete na ně tedy už při zdění. Nejjednodušším řešením jsou malé části vystupujících cihel. Tento postup se vám bude hodit i při tvorbě návrhu závěsů a háků v prostoru komínové udírnykomínové udírny.

Foto: Pixabay

A když je řeč o komínu, nesmíme zapomenout na dostatečný tah zajišťující efektivní odchod spalin. Běžná velikost ohniště potřebuje pro správný tah výšku komínu okolo 2,5 metru nad úrovní země a čím více tuto část zvětšíte, tím vyšší musíte vytvořit i komín. Vždy si ale pamatujte, že komín musí sahat vždy zhruba jeden metr nad horní hranu dvířek udírny.

Rady pro dokončení a užívání

Okolí hotového zahradního krbu zpevněte dlažbou nebo jiným vhodným povrchem. Plocha porostlá trávníkem nebo vysypaná pískem rozhodně nestačí.

Pamatujte si, že neexistuje jednotný návod na používání zahradních krbů. Každá stavba má své individuality a časy pečení či uzení se mohou značně lišit. Zaznamenávejte si je a následně vyberte ty nejlepší.

Vynikajícím palivem do zahradních krbů je dřevo ovocných stromů. Hoří pomalu (oproti dřevu jehličnanů) a příjemně provoní maso v komínu i na roštu. Dbejte ale na řádné vyschnutí dřeva, jinak se budete muset brzy potýkat s nepříjemným kouřem a žhavými uhlíky rozesetými po okolí.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.