nasdum.eu_fineartsgobelins.cz_nahledovy

Gobelíny mohou zdobit i vaše bydlení. Styl interiéru nehraje roli

Potrpíte si na luxusnější dekorace, ale momentálně vás nenapadá žádná, která by doplnila ty stávající a propůjčila vašemu příbytku nádech jedinečnosti? V případě vhodně zvoleného gobelínu chybu určitě neuděláte. Že jste o něm ještě neslyšeli? Nemyslíme si. Možná ho jen znáte pod jiným názvem – tkaný nástěnný koberec je častěji prezentován pod názvem tapisérie. V každém případě jde o nevšední prvek a pravděpodobně se do něj zamilujete na první pohled – možná už jen díky tomu, že ho doma nemá každý druhý.

Krátký výlet do historie gobelínů

Jsou snad gobelíny na zeď nejstarší interiérovou dekorací? Těžko říct, ale rozhodně patří k nejstarším uměleckým předmětům s reprezentační, estetickou a dekorační funkcí. První historicky doložené tapisérie z Egypta pochází z období 2000 let, před naším letopočtem a dle archeologických nálezů se vyráběly také ve starém Řecku. Techniky však nebyly neznámé ani tkalcům ze starověké Indie.

Zdroj obrázku: fineartsgobelins.cz

V Evropě došlo k největšímu rozmachu tkalcovského řemesla, a tedy i výroby gobelínů, v počátcích gotiky. Zlatou éru gobelíny zažily v průběhu 16. a 17. století, kdy se vyráběly v desítkách manufaktur v mnoha evropských městech. Předlohami se stala významná umělecká díla největších malířů.

Tapisérii vybírejte s citem

Ručně tkaný gobelín může být sám o sobě krásný, ale měli byste důkladně zvážit výběr motivu – replika známého historického díla by v interiéru ve stylu „pop art“ působila jako „pěst na oko“. Nabídka motivů je naštěstí velmi bohatá a najdete v ní i moderní kousky včetně replik nejznámějších děl od velikánů jako Picasso a Monet.

Zdroj obrázku: fineartsgobelins.cz

A protože klíčovou roli hrají především detaily, nezapomeňte na gobelínové povlaky na polštáře a další designově atraktivní doplňky, které lze sladit s hlavní tapisérií a vytvořit tak harmonický celek.

Zdroj náhledového obrázku: fineartsgobelins.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *