Správná sklizeň a skladování vlašských ořechů, aby vydržely na zimu

S podzimem se sice množství prací na zahradě výrazně zmenšuje, ale rozhodně ještě není hotovo. Zbývá totiž mimo jiné také sklizeň vlašských ořechů. Jejich sbírání a následné loupání sice není nic příjemného, ale odměnou vám bude potravina bohatá na živiny. Při správném skladování navíc ořechy bez problémů vydrží celou zimu.

Sbírejte spadané zralé ořechy

Pokud máte ořešák na zahradě, jistě poznáte, až začne období sklizně. To nastává ve chvíli, kdy slupka tmavne a ořech je plně zralý. Plody se většinou z dužnaté slupky samy uvolní a na zem následně padají již pouze v tvrdé skořápce. V zásadě není potřeba plody shazovat pomocí klácení, ale spíše sbírat v pravidelných intervalech. Jenom poslední zbytky seberte tak, že se stromem zatřesete.

Sušení po dobu několika týdnů

Protože během podzimu prší, ořechy padají do mokré trávy a mohou na nich být zbytky dužnaté slupky, je potřeba před samotným skladováním plody mírně prosušit. To uděláte tak, že ořechy umístíte do vzdušné bedny nebo na rošt. Na suchém místě potom nechte ořechy proschnout zhruba 3 až 5 týdnů. I později si pohlídejte, že mezi ořechy nevzniká plíseň, která by mohla jejich úspěšné skladování zcela zničit a pokazit vám veškerou práci se sběrem.

Foto: Pixabay

Loupání a skladování vyloupaných ořechů

Většinu sklizně je dobré ponechat v rámci skladování například v suchém sklepě či komoře nevyloupanou. Pozor na vysoké teploty a na potravinové moly. Pokud se pustíte do loupání ořechů, je dobré vzít si rukavice, když budete odstraňovat dužnatou slupku, protože poměrně výrazně barví. Stejně tak nechte vyloupené ořechy mírně proschnout, než je uložíte do vzduchotěsných nádob. Nejlepší jsou uzavíratelné sklenice. Poměrně velkou část spotřebujete za pár týdnů při přípravě vánočního cukroví, tak ať jsou ořechy v optimální kondici.

Zdroj: https://living.iprima.cz/sklizen-vlasskych-orechu-vrcholi-jak-spravne-vlasaky-skladovat-aby-do-vanoc-nezplesnively-187668 a https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/500-kdy-a-jak-sklizet-vlasske-orechy

Náhledové foto: Pixabay