I interiérové dveře mohou zvukově izolovat

dveře

Hluk v bytě, který se nejčastěji rozléhá v těch menších, neboť v nich před ním nelze utéct, je důvodem k co nerychlejšímu zajištění akustického odizolování jednotlivých částí bytu. Vhodně zvolené dveře se mohou stát dobrým akustickým izolačním prvkem. Je to potřeba zvláště tam, kde je často slyšet výskání malých dětí nebo hluk pocházející od domácích mazlíčků.

Vhodné typy dveří

Interiérové dveře, které mají skutečně akusticky izolovat jeden prostor od druhého, by měly mít vždy plnou výplň. Právě díky ní totiž dokáží odizolovat největší porci hluku. Pokud budou dveře z části prosklené, nelze s dostatečnou izolací počítat.

Materiál a konstrukce dveří jsou těmi parametry, které určí, na jaké úrovni budou odhlučnění poskytovat. Dveře ze slabé dřevotřísky asi nebudou příliš dobrou volbou pro nikoho, kdo potřebuje odizolovat jakkoliv větší hlukovou zátěž. Zbývá tedy dosadit ty, které budou ze skutečně bytelného materiálu (např. masivního dřeva). Jen tak dosáhnete utlumení všech nechtěných okolních zvuků.

dveře

Foto: Pixabay

Když pevné dveře nestačí

Pokud je potřeba izolaci zvuku ještě více navýšit a posunout na skutečně špičkovou úroveň, je zároveň potřeba zvolit jiný způsob ukotvení dveří. Jinými slovy, bude třeba, aby dveře doléhaly i v místech, kde je práh. Při zavíraní a otevírání dveří by měl být v takovém případě práh pohyblivý. To reálně znamená, že například při zavírání dveří by měl zajet směrem dolů a naopak a bezpečně tak vyplnit i prostor, který vzniká pode dveřmi.

Je třeba počítat s tím, že každá činnost v domácnosti generuje určitý hluk udávaný v decibelech (dB). Šepot nebo běžné povídání představují hluk o síle kolem 35-40 dB. Křike je potom nálož zvuku až trojnásobná. Například varná konvice, nebo spláchnutí toalety se potom pohybuje kolem 75 dB. Všechny tyto zvuky lze za pomoci instalace správných a plných dveří do jisté míry odbourat a za všech okolností si užívat klidu a léčivého ticha.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/hluk-v-domacnosti-dvere-20220922.html

 https://www.bytdumzahrada.cz/clanky/jak-vyresit-akustickou-izolaci-v-byte

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.