Ložnice

Spojení kvalitní matrace a roštů znamená kvalitní spánek

Proto, aby se nám dobře spalo, je důležitá nejen dobrá matrace, ale také rošt.  Rošt by měl matraci podpořit a dohromady tak poskytnout celkovou oporu těla při spánku.  Na roštu se rozkládá zátěž matrace a při nevhodně zvolené variantě roštu se matrace rychle zničí. Zároveň rošt slouží k odvětrávání matrace.  Zkrátka všechno se navzájem pojí. Jaký rošt a matraci tedy zvolit?

Typy roštů

Nejběžněji používaným roštem je rošt lamelový v polohovacích i pevných variantách.  Lamelové rošty dokonale odvětrávají a tuhost lamel lze přizpůsobit hmotnosti daného člověka. Lamely v pouzdrech totiž lépe rozkládají váhu člověka.  Kvalitní lamelový rošt je ten, který je 2 metry dlouhý a má minimálně 28 lamel. Druhým typem je segmentový pevný rošt ze spojených talířů. Podpěrnými body pruží a tlak těla se rozloží na celou matraci a dojde tak k uvolnění páteře. To je velkou výhodou pro osoby s omezením hybnosti.

Nejlepší matrace

Existuje 5 stupňů tvrdosti matrace od tvrdých až po ty extrémně měkké. Nejlepší je samozřejmě si tvrdosti vyzkoušet osobně. Nejrozšířenější jsou matrace sendvičové, které se skládají z několika druhů pěn a tím se minimalizuje riziko špatné volby tuhosti matrace. Pěnové matrace mohou být navíc obohaceny i o gelové segmenty, které bodově rozdílné tuhosti napomáhají. Matrace už také mívají místo klasických pružin, pružiny s taštičkou, které reagují na tlak v konkrétním místě matrace a kopírují tak svou polohou tělo.

Spojení matrace a roštu

Pro segmentové i lamelové rošty, které nejsou polohovatelné, se hodí latexové, pěnové a pružinové matrace. Pro polohovatelné rošty ať už ručně nebo motorově jsou vhodné matrace latexové a pěnové. Jestliže chcete i úložný prostor při posteli, volte odklápěcí rošty buď do strany, nebo u nohou. Čím je matrace tenčí a měkčí, tím je potřeba kvalitnější rošt. Nakonec je důležitá i výška postele, aby se z postele dobře vstávalo.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *