Pracovní místo

Jak vybrat vhodné osvětlení k pracovnímu stolu?

Pracovní stůl nejlépe osvětlí přirozené světlo, jak respektive čím ale osvětlit pracovní stůl ve večerních hodinách, abychom si neničili oči?

Kam lampu umístit?

Teoreticky byste při hledání správného svítidla měli vycházet z umístění stolu.  Prakticky to zase není tolik zásadní, protože existují různé typy lamp. Hledejte takovou lampu, která má neprůhledné stínidlo se světlým zdrojem. Co se týká výšky lampy, okraj svítidla by měl dosahovat nad úroveň očí. Zároveň však platí, že světlo by mě ozařovat stůl z výšky 40 až 50 cm s úhlem dopadu 60 až 70°. Důležité je také polohování lampy. Toho docílíte pomocí kloubů, kterými si lampu nastavíte do takové polohy, jakou potřebujete. A nakonec umístění, umístěte lampu podle toho, zda jste praváci nebo leváci.

A co barva světla? Je důležitá?

K práci jsou nejvhodnější studené barvy světla, slibují totiž lepší soustředění.  U pracovní lampy oceníte i možnost stmívání nebo regulaci teploty chromatičnosti a další vlastnosti, které jsou v nabídce dnešní moderních závěsných, nástěnných nebo stolních lamp. V případě, že často cítíte únavu očí, může to být způsobeno oslňujícím světlem lampy. Řešením je vybrat lampu s funkcí rozprostírání světla do většího prostoru.  Jestliže pracujete i s barvami, zajímejte se i o index barev. Čím vyšší má svítidlo hodnotu tohoto indexu, tím přirozeněji pod tímto světlem barvy vypadají.  Hodnota indexu se označuje Ra a stupnice pohybuje od 0 do 100. Pro osvětlení interiéru stačí hodnota indexu barevnosti okolo 80 Ra.

Rušení záření

Pracovní stůl se často umisťuje do obývacích pokojů. V takovém případě, je třeba myslet na to, že světlo při pracovním stole může rušit televizi a naopak televize pracovní světlo. Svítidla i elektrická zařízení vysílají elektromagnetické záření, a pokud je světlo nekvalitní, může rušit další přístroj. Vhodné je pořídit si světlo, které splňuje podmínku elektromagnetické kompatibility. Produkty splňující tuto podmínku bývají označeny písmeny CE.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *