Spadané listí na zahradě: hrabat, nebo nehrabat?

Listí

Teď na podzim se to listí doslova sype. Je ho plná zahrada, střechy i okapy. Listí je zkrátka všude, ale to už k tomu podzimu přece tak nějak patří. Nabízí se ale otázka, jestli spadané listí hrabat, nebo si ho jednoduše nevšímat?

Hromady listí vám nedají spát?

Kdo má na své zahradě stromy, ten teď určitě řeší, že z nich padají listy jedna radost. A někdy ani nemusíte mít vlastní stropy, bohatě postačí ty sousedovy stojící moc blízko vašeho plotu. Třeba vám hromady listí nedají spát. Jeden den listí shrabete a ráno při pohledu z okna se nestačíte divit, kolik ho zase napadalo. Možná to nevíte, ale někdy je lepší listí nehrabat. No fakt.

Proč nehrabat listí? Důvodů je hned několik

Proč nehrabat spadané listí, když vám na trávníku jenom překáží? Důvodů, proč nechat spadané listí tam, kam dopadlo, je přitom hned několik. A jedním z nich je fakt, že chrání půdu. Listí ochrání nejen půdu, ale i rostliny před mrazem, vlhkem i zimním sluncem, které se sice mnohdy nezdá, ale umí být pěkně silné.

Poslouží i jako hnojivo. To máte hned další dobrý důvod, proč nechat hrábě bez povšimnutí a listí ležet na trávníku. Do jara totiž bude pěkně tlít. Může to mít jedno „ale“. Pozor si dejte na fleky a lysiny, které mohou díky ponechanému listí na trávníku vznikat. Bránit se proti tomu dá hravě: na podzim listí rozmělněte sekačkou. A je po problému.listí_2

Foto: Pixabay

Pro drobné dřeviny i choulostivé trvalky

Spadané listí se vyplatí nechat nejen u drobných dřevin, ale ocení jej také choulostivější trvalky nebo dvouletky. Listí ochrání jejich kořeny, které zároveň zahřeje, když se počasí zblázní. Zrovna tak uděláte dobře, když listí ponecháte u azalek, živých plotů nebo rododendronů.

Ani ježci nebudou proti

U někoho na zahradě se pravidelně vyskytují ježci. Těm lze z listí vytvořit luxusní poleženíčko, proti kterému rozhodně protestovat nebudou. Na zahradě přitom stačí vytvořit pár hromádek listí, do kterých se návštěvníci pohodlně zahrabou. Někdy stačí listí nechat jen tak, nehrabat ho – ježci si ho nastelou sami, přesně tak, jak budou zrovna potřebovat.

A co vy? Hrabete listí na zahradě, nebo ho necháváte jen tak ležet?

 

Zdroj: https://babinet.cz/clanek-28870-hrabat-nebo-nehrabat-spadane-listi-na-zahrade.html
Náhledové foto: Pixabay

Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.