Co nesmí chybět v kuchyni žádného milovníka sýrů

Sýr

Kvalitní sýr je skvělým doplňkem mnoha pokrmů, večerního posezení u vína a v neposlední řadě také dobrým zdrojem vápníku a důležitých minerálních látek. Každý, kdo si kouzlo sýra uvědomuje a rád si jej dopřává, by měl mít ve své kuchyni také pomůcky přímo určené pro úpravu a servírování sýra.

Není sýr jako sýr

Sýry se od sebe vzájemně liší barvou, specifickou vůní, velikostí, tvrdostí, strukturou a samozřejmě také cenou. Každý sýr tak potřebuje něco trochu jiného. Mísa se sýry je samozřejmostí a hodí se téměř pro každou příležitost. Servírovat lze sýry také na dřevěném prkénku, což vypadá velmi efektně.

Pokud se sýrům opravdu věnujete a sami si je připravujete nebo je necháváte doma uzrát, budete potřebovat sýrařskou vývrtku. Ta se používá na určování stáří a zralost sýra. Díky ní se dá snadno odhadnout kvalita a stav struktury uvnitř sýra.

Sýr

Foto: Pixabay

Nože na sýry

Podle tvrdosti sýra se na jeho krájení používají různé druhy nožů. Liší se svojí ostrostí a plochou krájecí čepele, která je speciálně upravená pro krájení sýru. Na konci může být nůž zakončen vidličkou. Plátek sýra lze po odkrojení dobře nabrat na vidličku a servírovat na tác.

Pokud budete krájet například velmi měkký sýr jako je romadur, budeme potřebovat tenký nůž s ostrou čepelí. Rozhodující je, aby se nůž lepil na sýr co nejmenší plochou. Nože na měkké sýry jsou proto děrované s ostrými zoubky na čepeli zakončené ostrou vidlicí na kterou se dá měkký sýr dobře nabrat.

Jiné sýry, například niva, se velmi často při krájení rozpadnou pod rukama ani nůž nevyžadují. Pokud ale chcete, aby sýr na talíři nebo prkénku dobře vypadal, také bude třeba použít velmi ostrý nůž tohoto typu. Pokud jej nemáte, postačí vám struna nebo nit přes kterou také nakrájíte nivu na tenké plátky, aniž by se vám rozpadla.

U tvrdých sýrů se používá nůž nazývaný sýrařská slza s ostrým hrotem. Pro krájení velkých bochníků potom tzv. sýrařská harfa.

Zdroj informací: https://www.madeta.cz/madetovinky/jak-spravne-krajet-syry-a-cim

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.