Slimáci mohou poškodit vaše rostliny. Zbavte se jich jednou provždy

Slimák španělský

Slimáci a hlemýždi toho mohou spořádat opravdu hodně. A protože si pochutnávají i na malých a mladých rostlinkách, stávají se v zahradě opravdovou hrozbou. Naštěstí existují způsoby, jak se s nimi efektivně vypořádat. A nepotřebujete ani navštívit zahradnické centrum. Řada metod je velice jednoduchá a vše potřebné již doma máte.

Slimáci jsou nepřátelé

Čím jsou tato drobná stvoření tak nebezpečná? Jak už bylo řečeno, jsou to velcí mlsouni. Objevují se v době, kdy na poli již některé rostlinky začínají rašit. Pokud se k nim hladový slimák dostane, spořádá ji klidně celou, a to velkou rychlostí! Kromě rostlinek ale mohou sežrat i užitečné živočichy, jako jsou například žížaly. Taktéž mohou přispět k šíření nemocí. Nejaktivnější jsou v noci. Velmi účinnou formou, jak se jich zbavit, je sbírat je ručně, ideálně brzy ráno.

Slimák španělský

Slimák španělský: Foto Pixabay

Přilákejte ježky

Ježci jsou roztomilí živočichové, kteří jsou aktivní v noci, stejně jako slimáci. Rádi si na nich pochutnávají. Do své zahrady je můžete přilákat tak, že jim v plotě necháte otvor o velikosti 10 x 10 cm a připravíte jim domeček. Ideální je hromada dřeva, listí či větví na bezpečném místě (kam nemohou domácí mazlíčci). Domeček by měl být ve stínu a v jeho blízkosti nabídněte misku s vodou.

Ježek

Ježek: Foto Pixabay

Návnada na slimáky

Skvělou návnadou na slimáky je pivo. Nemusíte jim otvírat vlastní láhev, postačí nedopité pivo. A v malém množství. Do mělké sklenice se širokým hrdlem nalijte pivo asi do poloviny. Tuto sklenici zakopejte do zahrady až po okraj v místech, kde je vaše drahocenná zelenina. Tento způsob je efektivní, netoxický a není nebezpečný pro děti či domácí mazlíčky.

Bariéry proti slimákům

Kolem svých rostlin můžete stavět bariéry z materiálů, které slimáci nemají rádi. Může se jednat o drcené vaječné skořápky, sůl (pozor na změny v půdě), ostré kamínky, smirkový papír či kávovou sedlinu. Je třeba je ale neustále doplňovat. Sofistikovanější metody je pak použití těchto:

  • Měď – tento kov vytváří elektrické šoky, které slimákům znesnadňují navigaci. Proužek mědi kolem rostlin, které chcete chránit, jim zabráni vstup. Můžete použít též úlomky mědi.
  • Křemelina – jedná se o netoxický materiál, který má drsné okraje. Slimáci se po nich neradi plazí. Tento materiál je nezabije, ale dost je zpomalí a také odradí.

Rostliny proti slimákům

Některé rostliny slimáci prostě nemusí. Když je vysadíte okolo své zahrady nebo jen v okolí chráněných rostlin, můžete je udržet od své zahrady. Mezi tyto rostliny patří levandule, rozmarýn, šalvěj, mák, pelargonie, fuchsie, lantana, hosta a další.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-se-zbavit-slimaku-30000525.html

https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-snails/

Slimák španělský: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.