Několik tipů pro snadné čištění zanešené trouby

trouba

S připáleninami v troubě v kuchyni se může setkat i ten nejprofesionálnější mistr kuchař. Někdy stačí chvilka nepozornosti a malér je na světě. Kapka oleje nebo mastnota z jídla, která se na přilnavý povrch trouby velice rychle přichytí, způsobí zpravidla nelibý zápach, který často zamoří celou kuchyni, a navíc po nich zůstanou stopy v podobě skvrn. Připálené skvrny lze naštěstí odstranit, třeba s pomocí obyčejné potravinářské fólie.

Jak vyčistit troubu

Ze všeho nejdřív se vždy ujistěte, že jste všechny věci vyndali z trouby ven. V troubě by neměly zůstat žádné rošty, plechy na pečení, ani mřížky na grilování. Troubu vyčistěte nejprve běžným přípravkem na čištění. Na pomoc si vezměte abrazivní houbičku, která nečistoty lépe odstraní. Čistící prostředek naneste vždy v dostatečném množství a nezapomeňte ani na dvířka od trouby.

Plochy, které jsou natřeny čistícím prostředkem poté pokryjte důkladně průhlednou fólií. Některé místa, které jsou více připálené, potřebují trochu více času, tak jim ho dejme. Pod folií bude navíc efekt čistícího prostředku vyšší. Takto přikryté stěny nechte působit alespoň hodinu.

Poté stáhněte folii i s nečistotami pryč. Vezměte suchý hadřík a zbytek nečistot stáhněte ze stěn co nejrychleji. Nakonec troubu ještě klasicky umyjte a vytřete do sucha. Rošty opláchněte pod proudem horké vody a zbavte je případně nánosů nečistot. Díky potravinářské fólii nemusíte troubu tak dlouho drhnout. Tento trik vám usnadní nejen vaši energii, ale i váš drahocenný čas.

folie

Foto: Pixabay

Další metody čištění

Nečistoty však lze odstranit i pomocí octa a citrónu. Troubu předem zahřejte na 180 stupňů. Do misky pak nalijte předem připravený roztok z octa a vody v poměru 1:1. Pro lepší svěžest a čistotu přihoďte do misky ještě plátky čerstvých citrónů. Misku i s nálevem ponechte v troubě hodinu. Poté odstraňte mastnotu, která se díky tomuto báječnému roztoku uvolnila.

K čištění trouby nemusíte zvát odborníky, ani pokud máte doma i obyčejnou tabletu do myčky. I v takovém případě máte skoro vyhráno. Smíchejte tabletu s trochou teplé vody tak, aby vám vznikla kašička. Tu naneste na stěny vaší trouby a podobně jako v předchozím receptu na odstranění nečistot ji přikryjte průhlednou fólií. Po půlhodině stáhněte nečistoty směrem dolů. Troubu důkladně umyjte a vytřete do sucha.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-vycistit-troubu-trik-30000528.html

https://carujeme.cz/levny-jednoduchy-zpusob-jak-vycistit-troubu/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.