Slepičí kurník a zima

drubez

Slepice byly dříve na každé zahradě, to sice již nyní neplatí ale na naše zahrady se pomalu vrací. Slepice sice nejsou zrovna náročné na chov, vystačí si s málem a za to nám poskytnou čerstvá vejce. Neznamená to ale, že není třeba se o ně starat vůbec. Především v zimním období od nás ale slepice určitou pomoc potřebují. Jak je ochránit před mrazem?

Slepice a zima

Kurník pro slepice na zimu samozřejmě připravujte vždy včas, tedy v období, kdy je ještě čas zajistit slepičky před přívalem sněhu, vlhka, sychravého a studeného počasí.

V období chladu musíme dbát na to, aby měly slepice dostatečnou vrstvu kvalitní podestýlky. Podestýlku je vždy vhodné dávat v dostatečném množství tak, aby tvořila vyšší vrstvu. Ideální na podestýlku je sláma s krátkými, posekanými stébly. Dlouhá stébla by totiž mohla slepicím zůstat ve voleti.

Poměrně vhodné jsou i hobliny, které dobře vsakují vlhkost a tím brání přílišnému pachu v kurníku. Jejich nevýhodou je, že se musí častěji měnit. Usnadnit si v tomto směru práci můžeme tak, že budeme používat například silný kartonový papír, který lze pravidelně měnit i s vrstvou hoblin na něm.

Kohout

Foto: Pixabay

Kurník je třeba utěsnit

Dobře zateplená podestýlka je pouze prvním krokem k tomu, aby měly slepice vytvořeno prostředí, ve kterém budou úspěšně snášet vejce. V kurníku vždy zkontrolujte jakékoliv díry i okna, kterými by se mohl protahovat vzduch. Průvan by mohl ohrozit slepice na zdraví a snášení vajec by se tak nemuselo vůbec uskutečnit. Stejně jako my, potřebují i slepice dostatečný příjem vody.

U napajedel s vodou je třeba hlídat stav vody a to, aby nezamrzla. Vodu pravidelně měňte. Jako ochranu před zamrznutím vody můžeme používat nahřívací podložky, které zamezí proměně vody v led. Krmítka i napajedla občas vydezinfikujte. Slepice, které budou dobře živené a dobře zajištěné potravou, vás odmění vejci. Ke krmení jim nabídněte v období zimy i kukuřici, pšenici, proso. Neodmítnou ani ovesné vločky a mají rády i slunečnicová semena.

Zdroj informací: https://www.slepicar.cz/blog/441-6-kroku-jak-pripravit-kurnik-na-zimu.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.