Jak postupovat, když potřebujete odhadnout cenu nemovitosti

Hypotéka

Pokud potřebujete z jakéhokoli důvodu ocenit určitou nemovitost, určitě nyní dávejte pozor. Řekneme si totiž, jak na to. Ocenění se hodí například pokud přemýšlíte nad koupí nějakého domu či bytu, nebo naopak když potřebujete svůj majetek prodat. Na koho by se měl člověk obrátit? A jak postupovat?

Soudní znalci – nejodbornější a nejdražší

Pokud chcete ten nejrelevantnější odhad nemovitosti, pak je dobré obrátit se na soudní znalce. Právě ti mají nejvyšší odbornost při oceňovaní bytů, domů, pozemků či jiných nemovitostí. Služby soudních znalců jsou však také ty nejdražší. Často se tedy lidé obrací na soudní znalce jen v případě sporů, exekucí či vypořádáním společného jmění manželů nebo spoluvlastnictví.

Nezávislý či bankovní odhadce

Druhou volbou pro vás je kontaktovat odhadce, který není soudním znalcem (typicky jde o živnostníka), který provede tržní ocenění nebo stanovisko k tržní hodnotě. Často působí nezávisle nebo spolupracuje s realitními kancelářemi. Pro dědické řízení odhadce vypracovává odhad ceny nemovitostiodhad ceny nemovitosti pro dědické řízení. Poslední možností jsou bankovní odhadci. Ty se specializují na situace, kdy odhadujete cenu pro hypoteční úvěr. U hypoték je však odhad nejčastěji o 10 – 20 % nižší, než je skutečná tržní cena.

Jaké jsou ceny nemovitostí

Ceny nemovitostí rozlišujeme následujícím způsobe. Zaprvé je zde tržní cena. Někdy označována jako cena obvyklá. Jde o obvyklou částku, za kterou na trhu obdobné nemovitosti prodáte. Cena se mění v čase a v závislosti na lokalitě. Další cenou je cena zadlužitelná. Setkáte se s ní u hypoték. Jak bylo výše uvedeno, jde o cenu o asi desetinu až pětinu ceny nižší, než je cena tržní. Poslední je cena zjištěná. Jde o administrativní určení ceny dle cenového předpisu (zákon a vyhláška ministerstva financí). Tato cena se využívá pro mnoho věcí. Nejčastěji v daňových a správních řízení nebo například při vyvlastnění.

Zdroj info: https://www.mesec.cz/clanky/odhad-nemovitosti/

Náhledové foto: Pixabay

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.