Sladký ananas si můžete vypěstovat i v bytě

ananas

Ananas je v našich obchodech běžným plodem a není nejmenší problém si jej kdykoliv koupit. Jak ale potvrdí každý pěstitel, není nad to, když ochutnáte vlastnoručně vypěstovaný plod. Jde to i v případě ananasu. Pokud vám nevadí počkat si na sladkou odměnu třeba i několik let, rozhodně stojí za to to vyzkoušet.

Co čekat od pěstování ananasu

Pokud patříte mezi milovníky exotiky a ovocných plodů, můžete si některé vypěstovat i doma. Příklad je oblíbený a chutný ananas. Dobrou zprávou je, že není příliš náročný na pěstování doma, pokud máte ovšem v bytě více než dvacet stupňů.

Stejně jako vy, má i váš ananas rád teplo. Přímému slunci, které by mohlo spálit jeho listy, je ale potřeba se spíše vyhýbat. Ananas je náročný spíše časově, s odměnou v podobě plodu je potřeba počítat v až horizontu několika let. Ale věřte, že to za pokus stojí.

ananas

Foto: Pixabay

Z čeho ananas vypěstovat

Pro pěstování ananasu je klíčová růžice listů, kterou získáte při koupi ananasu v obchodě. Dbejte proto na to, aby byly listy zdravé, pevné a čerstvé. Růžici je třeba od zbytku plodu odstranit šetrným způsobem. Růžici pozvolným otáčením vyjměte z plodu ven tak, aby zůstala celá. Ponořte jí poté do sklenice s odstátou vodou, dokud během několika dní nepustí kořeny. Pozor ale na zahnívání kořenů a vody. Vodu během procesu tvorby kořínků pravidelně vyměňujte.

Růžice, která už pustí kořeny, můžete zasadit do substrátu. Vhodným substrátem je zahradnický substrát s pískem nebo perlitem v poměru 1:1. Substrát udržujte vlhký, ne však přemokřený. Vodu zalévejte přímo do růžice tak, jak to má ananas rád, tedy pozvolně Zpočátku můžete růžici zakrýt mikrotenovým sáčkem, aby si rostlina vytvořila vhodné klima pro růst.

Rostlinu ponechte v teple, nepřemisťujte ji, ani jí nevystavujte přímému slunečnímu svitu. Během růstu mohou spodní listy usychat, postačí je odstřihnout. Dospělý ananas roste až do výšky jednoho metru, proto počítejte již na začátku s velkým objemem květináče. Po několika letech ananas vyžene květ a později i plod.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/clanek/jak-pestovat-ananas-je-to-snadne-jen-je-treba-mit-trpelivost-40400898

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/navod-jak-si-doma-vypestovat-ananas

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.