Jak jednoduše omezit výskyt klíšťat na zahradě

Užívat si čas na čerstvém vzduchu na vlastní zahradě je rozhodně příjemné. Jenže bohužel i tady se musíme chránit před obávanými parazity, jakými jsou klíšťata. Ale vzhledem k tomu, že máte péči o zahradu ve vlastních rukou, můžete z velké části ovlivnit, kolik klíšťat se zde bude vyskytovat. Díky dodržení několika základních postupů můžete mít zahradu téměř bez klíšťat.

Posekejte vysoký trávník

Klíšťata si libují ve vysoké trávě. Pokud tedy budete trávník pravidelně sekat, rozhodně jim pobyt na vaší zahradě znepříjemníte. Pravidelné sekání by se tak mělo týkat větší části zahrady, nebo alespoň takových míst, kde se často zdržujete, nebo si zde hrají děti.

Klíšťata nemají rádi slunce

Na klíšťata hodně narazíte v lese, protože nemají rádi slunce. Stejně tak i na zahradě se mohou často vyskytovat pod stromy nebo u vyšších keřů. Pokud to jen trochu jde, snažte se do zahrady pustit co nejvíce slunce a klíšťatům tím velmi znepříjemníte pobyt. Zároveň však nemusí být celá zahrada na slunci, ale důležité je snažit se přerušit jeden velký souvislý stín, kde by se klíšťata mohla v klidu pohybovat.

Cestičky a chodníčky se klíšťatům nelíbí

V rámci přerušení cestiček pro klíšťata je důležité zaměřit se také na rozčlenění samotné zahrady. Pomohou nejrůznější chodníčky a cestičky, na která po část dne svítí sluníčko. Taková místa se totiž rozpálí a pro klíšťata je téměř nemožné přes ne přejít.

Foto: Pixabay

Vlhké tlející dřevo jako útočiště pro klíšťata

Pokud nechcete, aby se u vás klíšťata měla dobře, snažte se odstranit i nejrůznější hromady starého tlejícího dřeva. Jde totiž o místa, kde se klíšťat ráda schovají a čekají na lepší podmínky pro hledání nové kořisti. Aby toho nebylo málo, můžete si na zahradu přidat i takové druhy rostlin, které klíšťatům nevoní, a dokonce je mírně odpuzují. Jedná se například o aromatické bylinky, jako jsou dobromysl, rozmarýn, mateřídouška, levandule, máta, pelyněk a podobně.

 

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/zahrada-bez-klistat-urcite-dobre-rozhodnuti-je-toho-ale-take-treba-docilit-30652.html a https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-294722-jak-se-zbavit-klistat-v-zahrade

Náhledové foto: Pixabay