4 pravdy o domácím čištění pavučin

Pavučina

Při hlubokém úklidu jste pravděpodobně bezmyšlenkovitě odstranili pavučinu v rohu stropu. A to oprávněně — sítě hmyzu ke vkusu vašeho domova zrovna nepatří. Váš bezmyšlenkovitý zásah sice pomohl vám, abyste získali lépe uklizený prostor, ale pro pavouka to může být fatální.

Prachovka
Zdroj: Foto Pixabay

Abyste se dozvěděli více o tom, jak se v domácnosti vypořádat se strašidelnými sítěmi, vyhledali jsme potřebné informace. Zde jsou zasvěcené poznatky o pavoucích, jejich sítích a dokonalém způsobu, jak se s nimi v domácnosti vypořádat!

Pavučina není pavučinou

Říkáme jim pavučiny, ale existuje mnoho různých druhů těchto pavučin. Ovšem pro začátek je třeba vědět:

  • Ne všechny hmyzí sítě jsou ve skutečnosti pavučiny
  • Různé druhy pavouků vytvářejí odlišné druhy sítí a každý druh má své praktiky
  • V závislosti na místě, kde žijete, můžete mít různé druhy domácího hmyzu, které vytvářejí různé druhy sítí — existuje cca 30 druhů, se kterými se můžete setkat

Pavučiny mají zřetelně nepravidelnou sbírku provázků, které se rozbíhají na všechny strany bez jakéhokoli logického důvodu pro oko neznalého pozorovatele. Trychtýřovité sítě jsou silné pláty hedvábí — vypadají jako poněkud špinavý hubený kus textury s norou v jednom rohu, kde se pavouk přikryje. Listové sítě vypadají srovnatelně s trubkovými sítěmi, ale pavouk visí na spodní straně, nikoliv v rohu. U těchto druhů může trvat několik týdnů, než pavouk skončí. To je důvod, proč je tak nutné mít na paměti zničit pořádně jednu síť. Jinak bude pavouk stále žít ve vašem domě a vytvoří nové sítě.

Prach na pavučině, jako signál

Určitě jste již pár pavučin smetli a zjistili jste, že některé jsou lesklé a jiné celé zaprášené? Pak si buďte jistí, že zaprášené pavučiny jsou bezpečné a pavouka na ní nenajdete! Může to být pro vás jako signál, že pavouček opustil doupě. Pokud síť vypadá bezchybně a čistě, s malým nebo žádným prachem na povrchu, v tu chvíli pavouka vytočíte nebo mu přinejmenším uděláte problém.

Přesuňte pavouky jinam

Dodáte jim energii, aby vytvořili síť jinde. Pavouk si vybírá místa pro sítě podle toho, kde získá potravu k přežití. Ale v případě, že se pavouk přemístí sám, pravděpodobně se pokusí vytvořit novou síť. Klíčem k úspěchu je přemístit ho do jiného, pro vás méně otravného vnitřního prostoru, s jedním zvláštním případem:

  • Hmyz, který vytváří trubkové nebo plechové sítě, musí žít v interiéru, aby přežil — ale ti, kteří vytvářejí kulové sítě (složité geometrické sítě), nejsou ve skutečnosti domácím hmyzem.
  • Pravděpodobně se do vašeho domu dostali s nákupem nebo na oblečení.

Vytvořte si vztah

Nakonec se snažte se svými strašidelnými společníky zacházet jako se spolubydlícími. Jak naložíte se sítěmi a obyvateli, záleží jen na vás. Ale ať se snažíte sebevíc, nepochybujte o tom, že neexistuje způsob, jak pavouky z vašeho bytu skrz naskrz vyhubit. Možná to není zpráva, kterou byste potřebovali slyšet, ale pokud nebydlíte v bytě vysoko nad zemí, měli byste si zvyknout na to, že se hmyz vkrádá do míst, kam vidíte, a ještě lépe do míst, kam nevidíte!

Zdroj: hobbyinstory.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay