Používáte lepící pasti na hmyz? Tak s tím hned přestaňte

mšice

Hmyzí škůdci dokážou způsobit na našich zahradách velké škody. Jedním z prostředků, které se proti nim používají, jsou lepivé pasti v podobě pásů nebo past umísťovaných na stromy a do jejich okolí. Bohužel, tyto pasti natropí více škody než užitku a je na čase s jejich používáním skončit.

Pasti na hmyz

Lepící pasti na hmyz pochytají mnohdy nejen drobný hmyz, ale současně se na ně nachytá i nevinné drobné ptactvo, které se z pasti jen tak samo nedostane. Je proto zcela vyloučené používat je v blízkosti frekventovaných míst, kde se ptactvo pohybuje. Lepící pásky, a současně také lepící pasty, které se často roztírají na kmeny ovocných stromů, aby zahnaly lezoucí hmyz jinam, bohužel způsobují často i smrt drobných zvířat.

Taková lezoucí veverka, jindy mrštná a skotačící, může skončit ve spárech lepící pasty. Pomalá smrt, kterou by rozhodně nikdo nechtěl zažít, čeká na velký počet drobných zvířat. Desítky či stovky zvířat ročně, zemřou takto děsivou smrtí zcela zbytečně.

pták

Foto: Pixabay

Je čas s lepícími pastmi skončit

V Tuzemsku se zatím bohužel nabízí celá řada různých druhů lepících prostředků proti hmyzu. Není bohužel možné zachytit do nástrahy jen škodlivý hmyz. Drobní hlodavci končí pak často na záchytných stanicích, kde je jim poskytnuta první pomoc. To je ovšem ten lepší případ Ne vždy má příběh šťastný konec. Vykloubená křídla a části trupu malého ptactva vyrvaného i s kusem kůže na lepící pásce končí spíše smrtí.

Sdělení na obalech lepících pásek a past s tím, že je přípravek určený pouze pro hmyz nestačí a stačit ani nemůže, není možné nikterak ovlivnit, co se na pásku chytí. Následky jsou potom doslova tragické.

Ministerstvo zemědělství uvádí to, že používání lepivých pastí může způsobit nemalé katastrofy ve střetu s drobnými hlodavci, a proto by se neměly z důvodu ochrany zvířat vůbec používat. Respektive žádný z výrobků – lepivých pastí – neumožňuje své použití aniž by neohrozil přírodu.

Zdroje informací: https://www.metro.cz/lepici-pasti-na-hmyz-nesmi-tyrat-zvirata-pouzivate-je-take-radeji-s-tim-prestante-ggb-/spolecnost.aspx?c=A220728_164926_metro-spolecnost_mjafi

 https://pro-bio.cz/aktuality/ministerstvo-zemedelstvi-varuje-lepici-pasti-na-hmyz-muzou-pri-nespravnem-pouziti-neumyslne-zapricinit-tyrani-drobnych-obratlovcu-hlavne-ptaku/

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.