Rozvařili jste rýži? Takhle zachráníte situaci

rýže

Rýže, základní to potravina populární nejen u mladých lidí a rodin s dětmi, nedělá vždy to, co po ní chceme. Rozvaří se totiž velmi snadno. Pak se může rada na nápravu rozvařené rýže docela hodit. Vaření rýže není žádná věda, ale určitá pravidla je třeba dodržovat. Které to jsou? A jak zachránit situaci, když už k chybě dojde?

Rozvařenou rýži není nutné ihned likvidovat

Rozvařila se vám rýže? Zachovejte chladnou hlavu a vezměte si na pomoc obyčejný plátek staršího chleba. Dokáže opravdové zázraky. Pokud se k sobě jednotlivá zrna rýže slepí natolik, že v míse místo rýže najdete bílou nevzhlednou hmotu, není to důvod k obavám. Pod poklici na rozvařenou rýži položte starší plátek tvrdého chleba na dobu alespoň 15 minut. Tvrdé pečivo do sebe vsákne okamžitě přebytečnou vodu a tím se díky tomu zrna vrátí opět do své formy.

rýže

Foto: Pixabay

Vody z hrnce jste se zbavili, a i přesto se rýže pořád lepí? Vhoďte do ní kostky ledu, ale jen na krátkou dobu. Rýži nakonec ještě propláchněte studenou vodou. Neváhejte ji také vhodit na rozpálenou pánev, kde nebude chybět panenský olivový olej. Krátce jí potom osmahněte

Rýži po dokončení rituálu přikryjte suchou utěrkou, a nakonec ji zaklopte poklicí. Rýži promíchejte nakonec ještě vidličkou. Poté můžete nadýchanou rýži bez problémů podávat.

Prevence je lepší než odstraňování následků

Rýži zbavte škrobu, ten totiž často ničí konzistenci pevné a jinak i lehce nadýchané rýže. Před každým vařením rýži vždy dobře propláchněte studenou vodou, jinak se vám zrna slepí k sobě. Jedině tak můžete zabránit tomu, že se vám rýže ve vroucí vodě nepromění v bílou hustou hmotu. Nemusíte se bát, že by snad díky tomu ztratila vaše rýže chuť. Naopak, s tímto trikem zůstane rýže po dovaření kyprá a vláčná.

Na množství vody záleží

Pokud jste dali vody víc, než jste měli, řiďte se pro příště jednoduchými pravidly. Na jeden hrnek krátkozrnné rýže, vezměte dvojnásobné množství vody. Pokud se chystáte vařit rýži dlouhozrnnou, pak bude vody potřeba až 4krát tolik.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/zachrana-slepena-ryze/

https://adbz.cz/hobby/slepena-ryze-reseni-prevence/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.