Co dělat, když radiátor špatně topí? Pozor na prach a správné čištění uvnitř topení

radiátor

Venku zima a doma také chladno, neboť zkrátka radiátor špatně topí. Pak jako první příčinu problému hledejte v usazeném prachu. Jak si s tím poradit? Proč je nutná pravidelná údržba? A jak na správné čištění, aby vaše topení fungovalo tak, jak má?

Usazený prach, špína, pavučiny na radiátorech brání efektivnímu fungování topného systému. Dle odborníků by se měl prach z topení odstraňovat pravidelně každý týden, a to bez ohledu na roční období. Údržba radiátorů je přitom velmi jednoduchá. Díky tomu bude topení fungovat správně a vy nebudete zbytečně přeplácet na energiích.

Negativní účinky prachu na topení

Kromě výše zmíněného, že způsobuje snížení účinnosti topení a nehledě špinavého, tj. neestetického vzhledu, má prach na svědomí i další negativní efekt. Jde o to, že jakmile se topení zahřeje, tak se může interiérem linout nepříjemný zápach, který je způsoben usazeným prachem a špínou.

Čištění topení a snadný úklid vnitřku

Nejdříve je třeba vypnout topení a vyčkat, až vychladne. Pakliže byste čistili radiátory teplé, tak by se na nich prach mohl stále držet, tudíž by nedošlo k požadovanému účinku a k úplnému vyčištění. Současně se vám bude lépe čistit a nebude hrozit případné spálení o rozehřáté topení.

Jelikož se do vnitřku radiátoru lze dostat obtížně, pomůže vám obyčejný fén na vlasy. Než ho však zapnete, rozprostřete pod radiátor vlhký hadr, který bude uvolněný prach pohlcovat. Pak už stačí zapnout fén na nejvyšší výkon a mířit přímo dovnitř topení. Poté je třeba ještě očistit vnější část. Zde si vystačíte s prachovkou na tyči, kterou projeďte dostupná místa. Pak si na pomoc vezměte vlhký hadřík z mikrovlákna a s ním ošetřete topení i jeho okolí, tj. lišty či trubky.

topení

Foto: Pixabay

Čištění žebrového radiátoru

Pokud máte žebrový radiátor, tak se vyplatí použít zkrátka huňaté prachovky a jemný kartáč na tyči. Jedná se o pomocníky, kteří vám pomůžou s vyčištěním i nejzadnější části. U žebrovaného radiátoru je třeba čistit jedno žebro po druhém, aby byla zajištěna účinnost úklidu. Pravidelné týdenní pročištění prachovkou zajistí efektivní topení a ušetří vám práci do budoucna.

Jak na čištění deskového radiátoru

Jestli máte deskový radiátor, tak zde může být problém v tom, že vysavačem se dostanete jen na okraj a prach usazený uvnitř stále zůstává. Proto je vhodné použít fén, jakožto další možností je čištění pomocí natěračského štětce. Na výběr jsou v různé šířce i délce.

Zdroj: ireceptar.cz, dumazahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay