Jak se správně starat o litinové nádobí

litina

Pokud máte doma ve své výbavě i pár litinových kousků nádobí, pak pro vás není jistě žádným překvapením, že jídlo z těchto nádob chutná o dost lépe. Udržet nádobí ve skvělé formě ale vyžaduje trochu času, dejte si proto tu práci a své kousky chraňte před vznikem rzi.

Litinové nádobí si s vodou příliš nerozumí

Vyvarujte se vzniku rzi včas a povrch litinových hrnců a pánví co nejlépe ochraňte. Na pomoc si vezměte obyčejný olivový olej. Místa, která jeví známky poškození, je třeba zajistit včas.

Na narušený povrch naneste tenkou vrstvu oleje, nádobí tak bude nejlépe chráněno před rozšiřováním poškození. Rezavý povlak se přitom může vytvořit i během malé chvilky.

litina

Foto: Pixabay

Viditelnou rez odstraňte pomocí nylonového kartáče. Neměly by na něm chybět tuhé štětiny, pomocí jichž lze rez snadněji odstranit. K zahození však není ani nekovová škrabka. Na menší části tyto pomůcky dobře zaberou.

Pokud svádíte se rzí marný boj, neváhejte do boje přizvat i čistící pastu. Tu si můžete sami vyrobit i doma. Postačí vám jeden šálek jedlé sody s jednou lžící citrónové šťávy. Pastu naneste na odřená místa a vmasírujte ji do povrchu hrnce, jak nejlépe to půjde. Místo kryjte ještě fólii, či plastovým sáčkem. Nechte pastu působit 24 hodin. Po té místo opláchněte a vysušte do sucha.

Koroze na vzduchu pronikne do litiny velmi snadno. Potom už bývá často pozdě. Jakmile na poškozených místech rez objevíte, je čas jednat rychle. Jakmile bude mít poškozené místo čas dále oxidovat, může být s vašim nádobím úplný konec. I když se zdá na první pohled litinové nádobí odolné, opak je pravdou. Rzi podlehne často velmi rychle.

Jak ochránit povrch litinové pánve

Zapněte vaši troubu na maximum. Vezměte rostlinný olej a pánev na zasažených místech natřete. Litinovou pánev vložte do horké trouby na plech. Ten případně zachytí i stékající olej. Pánev ponechte v troubě zhruba hodinu. Takto pánev ošetřujte a udržujte alespoň dvakrát do roka.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/domacnost/litinove-nadobi-rez-cisteni-ochrana/

https://www.bydlimekvalitne.cz/pece-o-litinove-nadobi-je-tak-trochu-veda-vite-jak-se-o-nej-starat

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.