Rozlišujte rozdíly mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti. Většinou se hodí mít oba produkty

V dnešní době existuje opravdu hodně druhů pojištění. Kromě životního pojištění nebo povinného ručení na auto si tak můžete uzavřít také pojištění domácnosti a nemovitosti. I přesto, že se může zdát, že jde o velmi podobné až totožné produkty, není tomu tak. Každé z těchto pojištění se totiž vztahuje na jiné oblasti a věci. Kdy se vám vyplatí sjednat si oboje a na co si dát pozor při optimálním nastavení vybraného pojištění?

Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti je víceméně povinné hlavně ve chvíli, kdy máte danou nemovitost pořízenou s financováním hypotékou. Obecně se pojištění nemovitosti týká stavby jako takové a zahrnuje zdi, podlahu, stropy a další napevno přidělané části. Dá se tak uzavřít pro byt i pro rodinný dům. Doporučuje se mít takové pojištění i chvíli, kdy nevyužíváte financování hypotékou. Nikdy totiž nevíte, co všechno se může stát a nemovitost vám může poničit například silná bouře.

Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti se naopak týká vnitřního vybavení. Vztahuje se na nábytek, spotřebiče i nejrůznější cennosti uvnitř domácnosti. Takové pojištění v zásadě není povinné ani při hypotéce, ale slouží především pro vaši jistotu. Budete totiž mít určitý základ, kdyby došlo například k vyloupení bytu.

Nezapomeňte správně nastavit pojistné limity

U pojištění nemovitosti i domácnosti je naprosto klíčové správné nastavení pojistných limitů. Ty by měly odpovídat hodnotě dané nemovitosti. Velmi důležité je to u pojištění domácnosti, kdy si můžete vybrat z různých pojistných limitů podle toho, jak luxusní vybavení máte. Samozřejmě platí, že čím vyšší limity, tím více za pojištění zaplatíte.

Foto: Pixabay

Zkontrolujte si podmínky

Stejně jako u jiného pojištění nebo finančního produktu, který sjednáváte, je i v tomto případě žádoucí si pečlivě zkontrolovat konkrétní podmínky. Především se zaměřte na to, na co konkrétně se vztahuje na vaše pojištění. Jestli budete mít případně kryté i vykradení sklepa a podobně. Variant pojištění nemovitosti a domácnosti existuje hned několik, kdy si ve většině případů můžete nechat podmínky i upravit na míru.

Zdroj: https://www.e15.cz/finexpert/setrime/pojisteni-domacnosti-a-nemovitosti-vite-jaky-je-mezi-nimi-rozdil-1353022

Náhledové foto: Pixabay