Naložené pýchavky

Pýchavky ze zahrady naložte do octa

Krásná upravená zahrada je snem většiny z nás. Precizně střižený trávník ale mohou tak nějak zdobit nejen plevelné rostliny, ale i některé houby. Tradičně se setkáváme se špičkou travní, jež bývá hostem mnohých zahrad. Právě špičky dokážou vytvořit takzvané magické kruhy. Patrné jsou i v momentu, kdy v nich špičky zrovna nerostou. Jedná se o kruhovitá suchá místa v trávníku. Častým houbovým hostem mnohých zahrad jsou také pýchavky.

Na řízky se hodí jen vatovec

Na zahradě se lze setkat s mnoha druhý pýchavek. Klasiku představuje zejména vatovec obrovský, který je ideální na řízky. Stejně tak lze najít pýchavku dlabanou, jež je také větší a má totožné použití jako vatovec. Pokud ale najdete pýchavky malé, tedy ony klasické kuličky, pak je dobré s nimi naložit jinak. Hodit se mohou klidně s vejcem do smaženice, nicméně není problém je také naložit. Chutnat určitě budou i v kyselém nálevu. Příprava takových nakládaných pýchavek není nijak složitá.

Pýchavka dlabaná

Pýchavka dlabaná: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Jednoduché nakládání pýchavek

Nakládání pýchavek není oproti klasickému nakládání hub nijak odlišné. Nejprve byste si měli připravit nálev.

Nálev na pýchavky

  • 4 lžíce soli,
  • 1,5 l vody,
  • 105 g cukru,
  • 450 ml octa,
  • několik kuliček nového koření,
  • 4 bobkové listy,
  • tři plnější lžičky hořčičného semínka.

Máte-li nálev, zapracujte na pýchavkách. Pokud jste tak neučinili již předtím. Pýchavky se oloupou a následně vaří v mírně osolené vodě cca 20 minut. Pak se scedí a vy už byste měli mít připravené skleničky, na jejichž dno dáte nakrájenou cibuli. Poté už naplníte pýchavkami a vše se zalije horkým lákem. Poté skleničky překlopíte dnem nahoru. Až vše vychladne, můžete zavařeninu skladovat.

Loupání pýchavek

Loupání pýchavek: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Oloupané pýchavky

Oloupané pýchavky: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Zajímavá chuť a vzhled

Nabídnete-li hostům pýchavky, určitě je pobavíte. Ani chuť pýchavek nezklame. Jen je třeba počítat s tím, že některé z nich budou tužší a jiné zase jemnější, možná se i trochu rozpadnou. Na internetu se zavařování pýchavek nedoporučuje, nicméně za pokus dle našich zkušeností stojí. Podívat se na nakládání můžete ostatně na našem videu. 

Zdroj videa: Youtube kanál Radka Štěpána

Zavařené pýchavky

Naložené pýchavky: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Naložené pýchavky: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *